Aktualnie jesteś: Projekty / Sakura 2023

Budō

Prezentacje japońskich sztuk walki i dyskusja

sob. 29.04.2023

15.30–17.30 pokazy pracy
17.40–18.30 dyskusja
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia
Czas trwania: 180 min

Wstęp wolny

Prezentacja budō to okazja do spotkania z ludźmi, dla których japońskie sztuki walki stały się sposobem na życie. Przedstawiciele judo, karate kyokushin, kendo, Iaido, aikido, zaprezentują trening, który jest podstawą praktyki w sekcjach dla dorosłych. Będziemy mieli także okazję zobaczyć praktykę, która jest elementem treningu sztuk walki w pracy z dziećmi. Edukacja poprzez ruch, działanie, konfrontację, jest wspaniałym narzędziem do kształtowania charakteru, budowania samooceny, poczucia własnej wartości oraz umiejętności funkcjonowania w grupie. Relacja mistrz–uczeń, w swej intensywności, może być porównywana do relacji rodzic–dziecko. W czasach zanikających autorytetów i erozji ról społecznych, świat sztuk walki zawiera  w sobie wszystko, co potrzebne, aby kształtować młodego człowieka jako silną i świadomą jednostkę.

Zapraszamy do spotkania z tym fascynującym światem i przyjrzenia się temu, jak tradycyjne japońskie praktyki przyjęły się na polskim gruncie i jaka korzyść dla nas płynie z czerpania wiedzy z tego świata. Na zakończenie dnia prezentacji, odbędzie się panel, w którym wezmą udział przedstawiciele poszczególnych dyscyplin: Paweł Czaplicki (judo), Wiesław Biel (kendo), Mirella Stern (Iaido), Jacek Lamot (karate kyokushin), Piotr Masztalerz (aikido) i Andrzej Zarzycki (karate shotokan). Tematem spotkania będzie pytanie: Po co nam sztuki walki w dzisiejszym świecie? Rozmowę poprowadzi Przemysław Błaszczak.

Fot. Tobiasz PapuczysPiotr Masztalerz shidōin 6 dan, jest głównym instruktorem Wrocław Aikikai. Rozpoczął trening w 1988 roku pod okiem shihana D. Brunnera. W 1999 roku ćwiczył u shihana Minoru Kanetsuki w Londynie. Przez rok był uchideshi u shihana T. K. Chiby w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Prowadził zajęcia na Politechnice Wrocławskiej (od 2003) oraz Uniwersytecie Wrocławskim (2003–2004) i Zespole Szkół Akademickich we Wrocławiu (od 2015). Od 2007 roku współpracuje z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, od 2016 roku otacza opieką merytoryczną badania prowadzone przez Studio Kokyu. Prowadzi zajęcia i szkolenia w Polsce i za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Kenii, Chile, Rosji, Stanach Zjednoczonych). Autor książki „Królestwo kurzu” (2018).

Fot. Anita Szymańska

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser i pedagog. Od 1995 jest związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego  (do 2006 – Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła, a od 2004 do 2019 w Teatrze ZAR. W latach 2012–2019 współpracował z Theodorosem Terzopoulosem i kształcił się w zakresie jego autorskiej metody treningu aktorskiego. Od 2005 uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 3 dan fukushidoin) pod okiem sensei Piotra Masztalerza 6 dan. W 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi (uczeń) u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w dojo Na Grobli Aikikai, które założył i które jest częścią stowarzyszenia Birankai Polska. W 2005 przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, gdzie trenował shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. Założyciel i lider Studia Kokyu. Pomysłodawca, twórca i kurator festiwalu „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”.

sakura23_logo