Byk

Spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha

czw.–sob. 16–18.03.2023, 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Bilety: 25/35 PLN

Byk
Fot. Przemysław Jendroska

„Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie”.

„Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku, zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

„Przyjechali ze Śląska i do krwi gryzą rękę, która ich karmi. Twardoch i Talarczyk bezpardonowo obrażają w swoim najnowszym spektaklu, „Byku” w Teatrze Studio, warszawską publiczność i – szerzej – polską elitę społeczną. A ta głośno bije im brawo”. / Przemek Gulda, wp.pl

„Świetny monodram. Przyzwoity teatr popularny. Popis aktorski. Męski temat. Kilka ważnych odpowiedzi na proste pytania. Tylko tyle i aż tyle”. / Łukasz Drewniak, „Wyborcza.pl”

„Monolog napisany przez Twardocha robi duże wrażenie emocjami, które są w nim wypowiedziane i tym, jak jego bohater odkrywa swoje zagubienie w świecie. Bo całość to jest kolejna wersja opowieści o powrocie syna marnotrawnego, który wraca w rodzinne strony, by znaleźć ukojenie, by dotknąć swoich korzeni, choćby nie ukazały mu one nigdy całej prawdy”. / Leszek Bugajski, „Wprost”

Tekst: Szczepan Twardoch
Reżyseria: Robert Talarczyk i Szczepan Twardoch
Scenografia: Marcel Sławiński
Muzyka: Aleksander Nowak
Obsada: Robert Talarczyk
Kierowniczka produkcji: Justyna Pankiewicz (STUDIO)
Współpraca produkcyjna: Małgorzata Długowska-Błach (Teatr Śląski)
Asystentka reżysera: Dorota Damec (Teatr Śląski)
Koordynacja: Małgorzata Rapacz (Teatr Łaźnia Nowa)
Producentka: Dominika Nestorowska (Instytut Grotowskiego)
Współpraca produkcyjna: Dorota Chałaczkiewicz (STUDIO)
Asystentka produkcji: Katarzyna Pawlonka
Główny producent: STUDIO teatrgaleria
Koproducenci: Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatr Łaźnia Nowa, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Partner: Teatr Korez
Budowa dekoracji: Stanisław Gał – SKT Construction
Prapremiera: 19 marca 2022, STUDIO teatrgaleria (Warszawa)
Czas trwania: 90 min

Program spektaklu

pdf

czw. 16.03.2023, 19:00

pt. 17.03.2023, 19:00

sob. 18.03.2023, 19:00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Logotypy Byk

Galeria zdjęć