Kantyka Antygony

Pokaz work in progress Teatro Astràgali w reż. Fabia Tollediego w ramach międzynarodowego projektu „Antigone’s Pride – Performing Society”

pt. 16.06.2023, 21.45

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli – pokaz plenerowy

Czas trwania: 70 min
Wstęp wolny

Kantyka Antygony
Fot. Jarosław Siejkowski

Kim jest Antygona? Mitem? Kobietą przeżywająca tragedię rodziny wyniszczonej „nieświadomą” winą Edypa? Osobą głęboko dotkniętą dramatem dwóch braci, którzy zostali przeklęci przez ojca i toczą wojnę jeden przeciwko drugiemu, a ostatecznie zabijają siebie nawzajem.

Antygona stawia pytania o to, kiedy skończy się spirala nienawiści i co możemy zrobić, by położyć jej kres? Domaga się pochówku swojego brata Polinejkesa, zdrajcy miasta, wbrew zakazowi Kreona.
Gest sprzeciwu wobec króla przypomina o potrzebie przerwania cyklu zemsty. Troska o bliską osobę i jej ciało, bez względu na to, jakich wyborów dokonała, odnosi się do praw boskich, które w hierarchii wartości stoją ponad prawem ustanowionym przez ludzi. Antygona, pytając o sens przemocy, apeluje o równe prawo do opłakania umarłych. Pokój nie jest możliwy bez pełnej żałoby po obu braciach.

Spektakl Fabia Tollediego ma swoje źródła w micie i w filozoficznym tekście „Grobowiec Antygony” Marii Zambrano. Hiszpańska filozofka żyła na wygnaniu w czasach dyktatury generała Franco,  doświadczyła przemocy ze strony władzy i przeciwstawiała się jej w swojej twórczości. „Kantykę Antygony” tworzą aktorzy z różnych kontekstów kulturowych, w tym artyści – uchodźcy. Ich obecność wzmacnia dodatkowo lament chóru. Polifonia języków i dźwięków staje się jeszcze mocniej wołaniem tych, którzy proszą o wysłuchanie także w swojej sprawie.

Czy w czasach globalnego konfliktu możliwa jest jeszcze inna ludzka wizja? Antygona próbuje ponownie zjednoczyć to, co zostało rozbite. W geście otwartych ramion, stara się złożyć rozsypane kawałki.

„Ile hałasu w ciszy nocy, ile życia w mojej śmierci, ile krwi jeszcze w moich żyłach, ile żaru w tych kamieniach. A moje serce jak zawsze biegnie na spotkanie cienia, jak w życiu” – M. Zambrano, „Grobowiec Antygony”.

Astràgali Teatro został założony we Włoszech w 1981 roku. Zespół ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu teatru społecznego, a także w przepracowywaniu konfliktów poprzez sztukę i działania interwencyjne wpisane w kontekst miejsca. Teatr realizował międzynarodowe projekty w ponad 30 krajach. Współpracuje z siecią organizacji działających w przestrzeni sztuk performatywnych i dialogu międzykulturowego. Od lat jest obecny w państwach basenu Morza Śródziemnego, Azji Południowo-Zachodniej i w wielu miejscach na świecie naznaczonych konfliktami. Oprócz reinterpretacji klasycznej tragedii i komedii, zajmuje się  się przemocą, migracjami, granicami politycznymi i społecznymi, które dzielą narody i kultury. Praktyka teatru charakteryzuje się potrzebą zrozumienia relacji między tradycją a współczesnością, pamięcią a teraźniejszością, różnorodnością i inkluzywnością.

Fot. MarinaColucciFabio Roberto Tolledi jest reżyserem teatralnym, aktorem, scenarzystą i dramaturgiem. Od 1992 roku kieruje Astràgali Teatro w południowych Włoszech. Jest Prezesem Włoskiego Centrum Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), Wiceprezesem ITI na Europę oraz Sekretarzem ITI Theatre in Conflict Zones Network. Jest też doktorem socjologii. Obecnie prowadzi badania na Uniwersytecie w Salento i współpracuje z innymi europejskimi uniwersytetami. Kierował wieloma międzynarodowymi projektami artystycznymi i współpracował z licznymi z teatrami, instytucjami, uczelniami i artystami z całego świata.
Praca Tollediego skupia się obecnie na prowadzeniu międzykulturowych warsztatów teatralnych i tworzeniu spektakli site-specific z udziałem artystów z różnych krajów i kultur. Fabio Tolledi prowadził wykłady, konferencje i warsztaty w ponad 30 krajach, zwłaszcza w strefach konfliktów.

Koncepcja i reżyseria: Fabio Tolledi

Osoby aktorskie:
Ermelinda Bircaj
Luna Amelia Calvo Merino
Daniel Villa Fino
Maria Kardash
Giovanna Kapodistria
Mehrzad Kateb
Carla Mazarrota López
Matteo Mele
Niyayesh Nahavandy
Marta Pilarska
Roberta Quarta
Simonetta Rotundo
Niyayesh Nahavandy
Sanna Toivanen
Khouloud Thabet
Anna Cinzia Villani

Projekcje wideo: Lucio De Paolis, Sofia Chiarello, Carola Gatto, Giada Sumerano, Szymon Przybysz
Grafika: Marina Colucci
Organizacja: Ivano Gorgoni and Pierluigi Greco

Spektakl zostanie rozegrany w plenerze. Początek zaplanowano w Studiu Na Grobli – wspólnie przejdziemy na miejsce pokazu.

antigona_logo