Wykład Cassils | W ramach II edycji Laboratorium Percepcji
czw. 24.04.2025, 18.00
Online, na platformie Zoom
W języku angielskim
Wstęp wolny, obowiązują zapisy do 23.04.2025 (do godz. 15:00)
Podczas swoich wystąpień Cassils – transmęska osoba artystyczna – opowiada o sztuce, prawach osób LGBTQI+, działaniach antyrasistowskich, starając się wyrażać i reprezentować zarówno siłę, jak i wrażliwość. Mówi o sprawczości oraz osobistej odpowiedzialności, odwołując się do empatii lub jej braku. Przekonuje słuchaczy o roli szacunku dla wszystkich jednostek i postuluje pozytywne zmiany.
Cassils doskonale wie, co to znaczy być w mniejszości. Ludzie z mniejszości płciowych, seksualnych, etnicznych, klasowych czy wynikających ze sprawności fizycznej, są często poddawani dyskryminacji. Cassils przybliża słuchaczom twórczość współczesnych artystów, historię sztuki, ideologie polityczne i paradygmaty filozoficzne, aby ich zmotywować, zachęcić do tworzenia własnego, języka wizualnego i rozwoju umiejętności krytycznego myślenia.
W czasie wykładu online Cassils opowie również o swoich najnowszych pracach, w których ważną rolę odgrywają rzeźba społeczna, ludzkie ciało i płeć kulturowa.
Cassils jest transpłciową osobą artystyczną, w której performansach materią i bohaterem jest jej własne ciało. W swojej twórczości nawiązuje do historii przemocy , reprezentacji, walki, przetrwania, systemów opieki i upodmiotowienia osób LGBTQI+. Traktuje performans jako swoistą rzeźbę społeczną – tworzy prace, w których eksploruje teraźniejszość, sięgając do kontekstów historycznych oraz wychodząc z założenia, że ciała powstają na przecięciu mechanizmów władzy i społecznych oczekiwań. Pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie w Toronto, gdzie zajmuje się sztukami wizualnymi. Prace Cassils znajdują się m.in. w zbiorach Victoria Albert Museum w Londynie, Art Gallery of Ontario w Toronto, Leslie Lohman Museum w Nowym Jorku.
Wybrane nagrody: Creative Capital Award, ANTI Festival International Prize for Live Art, MOTHA award (Museum of Transgender Hirstory).
Więcej informacji: www.cassils.net
Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: lp@grotowski-institute.pl do 23.04.2025, do godz. 15.00.
Link do platformy Zoom zostanie udostępniony w odpowiedzi na zgłoszenie.