Aktualnie jesteś: Warsztaty

Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze

Warsztaty prowadzone przez Jakuba Gontarskiego i Agnieszkę Rybak oraz zaproszonych pedagogów ruchu: Kubę Adamowskiego, Adama Boczarskiego i Bartka Sofinskiego

26/07– 3/08/2017 {środa–czwartek}
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego
Zapisy do 5 lipca

W językach polskim i angielskim

Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze
Fot. Filip Pobłocki

Zaczniemy od podstawowego treningu stymulującego i usprawniającego nasz układu ruchu – jego motoryczność, mobilność, elastyczność, stabilność. Skonfrontujemy wzorce psycho-fizyczne z metodyką naszej praktyki. Ciekawi nas budzenie świeżej percepcji, przytomności oraz fizycznej wrażliwości przez pracę zarówno na sali, jak i w naturze, w tym w miejscach o ograniczonym komforcie. Będziemy rozwijać nasze instynkty, reakcje i odruchy. Stworzymy bezpieczne pole do poszerzania świadomości w budowaniu autonomii, pozostając jednocześnie w relacji z drugim człowiekiem i otoczeniem. Wejdziemy na ścieżkę twórczej ekspresji oraz odkrywania wartości kształtujących ciało-umysł.
Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak

Warsztaty skierowane są do pasjonatów ruchu, osób zorientowanych na odkrywanie własnej cielesności oraz aktorów i tancerzy.

Jakub_Gontarski_fot_Maciej_ZakrzewskiJakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych „13”. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener indywidualny i trener ruchu pod kierunkiem Steve’a Maxwella (USA). Certyfikowany instruktor programów oddychania Oxygen Advantage i Buteyko Clinic International we współpracy z mistrzami Patrickiem McKeownem (Irlandia) i Peterem Lakatosem (Węgry). Od dziewięciu lat uprawia japońskie judo w Klubach Sportowych Gwardia Wrocław i AZS-AWF Wrocław, a od dziesięciu lat trenuje brazylijską sztukę walki capoeira (w Brazylii i wielu krajach europejskich). Trenuje też boks, brazylijskie jiu-jitsu, pływa, biega i wspina się. Kształcił się u wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy z zakresu tańca współczesnego, improwizacji kontaktowej i partnerstwa. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach projektów badawczych BodyConstitution i Actor’s Atelier. Twórca warsztatów ruchowych „Bojowy partnering” i „Struna ciała”. Prowadzi warsztaty w Polsce i wielu krajach Europy oraz w Brazylii. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych MOMENTUM. Współorganizuje Wrocławski Festiwal Ruchu „Cyrkulacje”. Współpracuje z Fundacją Krzyżową i wieloma organizacjami społecznymi.
jakubgontarski.com

Fot. Marcin OsmanAgnieszka Rybak uczy, porusza się, poszukuje. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Autorka warsztatów „Struna ciała” i „Bojowy partnering” wraz z Jakubem Gontarskim. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Absolwentka Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Współtworzyła m.in. spektakle „Animan – I Am That”, „Dom Wariatów” oraz „Idiotę” (Teatr Pieśń Kozła). Jest terapeutą oraz nauczycielem Lomi Lomi Nui – hawajskiej metody pracy z ciałem w systemie Aloha International – oraz Life Impressions Bodywork (Ayurweda & Life Impressions Institute). W swojej pracy terapeutycznej łączy metody oparte na ruchu, oddechu i naturalnej ekspresji pracy z ciałem z masażem tajskim, powięziowo-mięśniowym rozluźnianiem energetycznym oraz metodą Ilan Lev. Członkini ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Contact Improvisation). Inicjatorka wrocławskiego środowiska kontakt improwizacji. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty. Współtwórczyni festiwalu CYRKULACJE i projektów „Planet Kids” oraz „Kobietnik”.

Fot. Damian StęporowskiKuba Adamowski uprawia parkour od dwunastu lat. Absolwent Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Posiada licencję instruktora samoobrony oraz niebieski pas filipiński Combat Kalaki. Jedyny w Polsce instruktor parkour w standardzie ADAPT poziomu II. Związany z Parkour Generations. Współtworzy projekt „Parkour edukacja” we współpracy z organizacjami z Polski i zagranicy.

Fot. Grzegorz AdamczykAdam Boczarski jest magistrem etnologii i antropologii kulturowej (specjalizacja Japonia). Licencjonowany instruktor rekreacji ruchowej o specjalizacji samoobrona. Zajmuje się jujutsu od dwudziestu lat. Od 1997 roku szkolił się u soke Krzysztofa Jankowiaka w Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu (9 dan jujutsu, 9 dan kenjutsu), a także u soke Keido Yamaue, wywodzącego się z japońskiego rodu Tokugawa, którego przodkowie rządzili Japonią w latach 1603–1868, posiadacza 10 dan w yamaue akijutsu oraz 10 dan w nord shaolin kung fu. Szkolił się także u soke Anthony’ego Fernadesa, posiadacza 10 dan seibukan ryu jujutsu.

Fot. Kamila RybakBartosz Sofinski jest zapaśnikiem stylu wolnego. Wychowanek Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Milicz, karierę zawodową kontynuował w Ludowym Klubie Sportowym „Orzeł” Namysłów i Wojskowym Klubie Sportowym „Grunwald Poznań”. Wyczynowo uprawiał zapasy w latach 1997–2013, członek kadry narodowej w latach 2006–2012, trzykrotny mistrz Polski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, nagradzany na wielu międzynarodowych turniejach. Reprezentant kraju na mistrzostwach świata i Europy. W latach 2007–2012 walczył w zawodowej lidze zapaśniczej w Niemczech. Dwukrotny mistrz zapasów w Irlandii. Współpracował z wieloma zawodnikami mieszanych sztuk walk, aby szkolić ich w walce w kontakcie. Aktywnie pomagał trenerom kadr wojewódzkich w szkoleniu dzieci i młodzieży.

Przygotowanie ciała

  • Rozgrzewka
  • Aktywacja najważniejszych centrów ciała
  • Aktywacja proprioreceptywna i neuromotoryczna

Trening i praktyka

  • Koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
  • Pady, przewroty, ćwiczenia amortyzujące ciało, pozycje odwrócone
  • Oddawanie ciężaru, wspólne centrum, siła odśrodkowa, uchwyty, łapanie, przechwytywanie, klincze, przeciwwaga, podążanie, punkty oporu i podporu
  • Strefa dyskomfortu i komfortu
  • Gry interakcyjne – strategia, taktyka, spryt, zwinność

Ekspresja i integracja

  • Budzenie autentycznych impulsów i reakcji
  • Świadome odczytywanie intencji oraz jej ukierunkowywanie
  • Odkrywanie cielesnego rytmu, tempa, dynamiki
  • Uwalnianie twórczej ekspresji tanecznej, relacja kreatywność – kompozycja
  • Świadoma praca z utrzymaniem napięcia w relacji
  • Odkrywanie cielesnej symboliki
  • Trening uwalniania i wzmacniania głosu
  • Afrobrazylijskie pieśni tradycyjne
  • Integracja ciało – emocja – umysł
  • Psychosomatyczne rozluźnianie napięć ciała, relaks

Koszt: 1600 PLN

Cena obejmuje także nocleg oraz pełne wyżywienie (wegetariańskie, wegańskie lub mięsne). Dojazd do Brzezinki we własnym zakresie (możliwość przewiezienia uczestników do Brzezinki z Oleśnicy).

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 5 lipca na adres: thestringofthebody@gmail.com, wpisując w temacie wiadomości tytuł warsztatów: „Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze”. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Bezzwrotną zaliczkę w wysokości 400 PLN, stanowiącą gwarancję udziału w warsztatach, należy wpłacić do 5 lipca 2017 na konto 05 1020 5226 0000 6902 0416 7540, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wrocław, podając w tytule swoje imię i nazwisko z dopiskiem : „Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze”.

Warsztaty odbywają się w ramach cyklu „Struna Ciała” prowadzonego przez Jakuba Gontarskiego i Agnieszkę Rybak.
Więcej informacji: facebook.comwww.youtube.com

Galeria zdjęć