Aktualnie jesteś: Studio Matejka / Warsztaty

Sprzeczności

Warsztaty prowadzone przez Mateja Matejkę i członków Studia Matejka

Sprzeczności
Fot. Karol Jarek

Sprzeczności pozornie mogą wydawać się ograniczeniem. Jednak w procesie twórczym równoczesne skupianie się na przeciwstawnych ideach otwiera drzwi do wewnętrznych, pierwotnych bodźców ciała i umysłu, rezonując w głosie i ruchu. Logika i absurd, spontaniczność i celowe działania, doskonałość i niedoskonałość nakładają się na siebie, odzwierciedlając nasze życie w formie dynamicznej syntezy sprzeczności.

Punktem odniesienia warsztatów będą sprzeczności traktowane jako źródło poszukiwań aktora/tancerza. Sprzeczności nie stanowią jedynie formy ograniczenia, ale przez równoczesne skupianie się na przeciwstawnych ideach mogą stać się kluczem otwierającym wewnętrzne, podstawowe źródła przepływu w ciele.

Śledzenie ruchu ciała w labiryncie przeciwstawień pozwala nam na głębsze zrozumienie naszych fizycznych i wokalnych tożsamości – całego spektrum głosów, odzwierciedlających naszą kruchość i siłę. W ramach modelu laboratoryjnego, który cechuje dążenie do zniesienia granic między technikami tańca, teatru a ruchu, chcemy wyzwolić potencjał miejsc, gdzie rodzi się działanie. Zapraszamy do eksploracji rygorystycznego, eksperymentalnego obszaru pracy, w którym działa Studio Matejka.

Celem nie jest stworzenie ciała, które byłoby plastycznym przyrządem na usługach opowiadania teatralnych historii. Przeciwnie: chcemy sprawić, by ciało fizyczne stało się oczyszczonym instrumentem zdolnym do złożonej, subtelnej ekspresji. Poprzez zaangażowanie całego „ciało-umysłu”, ciało staje się świetlistym odbiciem wewnętrznych myśli i kanałem jaźni.
Matej Matejka

Uczestnicy sesji poznają elementy:

  • Wrażliwość i słuchanie w relacji z partnerem i grupą
  • Rozbudzanie ciała w celu wypracowania gotowości do działania
  • Przekształcanie elementów treningu fizycznego w twórczą improwizację
  • Kompozycja fizycznych struktur
  • Rytmiczny puls grupy i rytm ciała
  • Rytuał środowiska pracy, które cechują szacunek i koncentracja

Warsztaty skierowane są do praktyków mających doświadczenie w dziedzinie teatru lub tańca. Są otwarte zarówno dla zawodowych aktorów, tancerzy, jak i osób zainteresowanych ruchem. Są wyzwaniem, wymagającym dużej koncentracji i precyzji od wszystkich zaangażowanych w pracę; otwartym dla tych, którzy pragną prowadzić poszukiwania w mniej popularnych obszarach ekspresji fizycznej.

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

Studio Matejka to zespół-laboratorium, prowadzące badania potencjału ekspresji ciała w obszarze sztuki aktorskiej, współpracujące z Instytutem Grotowskiego. W swojej pracy Studio odwołuje się do tradycji teatru fizycznego, działa na pograniczu różnych gatunków performatywnych, technik treningu aktora/tancerza, między indywidualną ekspresją a zbiorowym rezonansem. Traktuje istniejące metody jako punkt wyjścia do poszukiwań twórczych, tworząc mapę odkryć, rozpoznając wzorce i/lub sprzeczności oraz włączając swoje odkrycia do powstającej pracy.

Język twórczy Studia nie powiela współczesnych trendów, wykorzystujących elementy tańca połączone z teatrem dramatycznym, ale jest narzędziem do wejścia w głąb, w ciało i głos człowieka-aktora, w przestrzeń intuicyjnego dialogu.

Poza pracą badawczą Studio prowadzi regularnie warsztaty z małym zespołem performerów, opracowuje system pedagogiki pracy osób z różnych dziedzin sztuki, realizuje projekty artystyczne i społeczne, tworzy autorskie spektakle, które wymykają się podziałom na gatunki.

Więcej informacji: facebook.com/studiomatejka

8–12 marca {środa–niedziela}
11:00–14:00 Blok I
14:00–16:00 Przerwa obiadowa
16:00–19:00 Blok II

Wypełnioną kartę zgłoszenia oraz CV z krótkim listem motywacyjnym prosimy nadsyłać na adres: studiomatejka.workshops@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koszt
880 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki do 28 stycznia)
1140 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki między 29 stycznia a 5 marca)
700 PLN (dla osób, które uczestniczyły w warsztatach w poprzednich latach bądź wezmą udział w sesjach w 2017 roku: Zmienna droga do działania i/lub Taniec podobieństw; zgłoszenia do 16 lutego).

W cenę wliczony jest obiad. Koszt zakwaterowania we Wrocławiu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Galeria zdjęć