Aktualnie jesteś: Rezydencje

Corpo-Casa. Przemiana od wewnątrz

Warsztaty dla kobiet prowadzone przez Marię Augustę Coelho Novais w ramach programu „Rezydencje artystyczne dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców”

sob. 11.12.2021, 10.00–14.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zgłoszenia za pomocą formularza: do 9 grudnia
W języku angielskim

Corpo-Casa. Przemiana od wewnątrz
Fot. Sotiris Karamesinis

Maria Augusta Coelho Novais (Brazylia) jest artystką, absolwentką wydziału teatralnego CAL w Rio de Janeiro oraz École Internationale de Mime Corporel Dramatique w Paryżu. Przez pięć lat pracowała w teatrze Musa (stworzonym przez greckiego reżysera Sotirisa Karamesinisa) nad społecznym projektem artystycznym, o którym powstał wielokrotnie nagradzany dokument „Happy Princes”. Obecnie artystka pracuje nad własną metodą, której celem jest wzbogacenie ruchu kobiet na rzecz równości.

„Corpo-Casa” (Ciało-Dom) to warsztaty pracy z ciałem dla kobiet prowadzone przez Projeto Mariposa. Ich założeniem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której możliwe jest wejście w lepszy kontakt z ciałem fizycznym i emocjonalnym, do czego wykorzystany zostanie ruch na bazie muzyki, jogi i technik aktorskich. Warsztaty staną się okazją do badania i budowania świadomości, pewności siebie, intymności i wrażliwości w perspektywie indywidualnej i zbiorowej. Uczestniczki będą doświadczać swoich ciał jako narzędzi przemiany wewnętrznej samych siebie i całego społeczeństwa.

Prowadzenie: Maria Augusta Coelho Novais
Opieka: Jakub Gontarski
Zgłoszenia do za pomocą formularza: 9 grudnia

Rezydencja „Projeto Mariposa. Holistyczna cielesna praca artystyczna jako jeden ze sposobów na upodmiotowienie kobiet”,  8/11 ‒ 11/12/2021

Grupa Projeto Mariposa narodziła się z teatru, wyrosła na gruncie jogi, powstała z potrzeby ekspresji, mówienia i bycia wysłuchaną, uzdrawiania, przedefiniowania doświadczeń przeżywanych przez kobiece ciało. Wykorzystując techniki cielesnej pracy z ciałem, jak MUSA (muzyczny system aktorski), artystka poszukuje języka i metody, które umożliwią jej dotarcie do innych kobiet i ich narracji, wiedząc, że świadomy, kreatywny ruch może prowadzić do osobistej i zbiorowej przemiany.

Rezydentka: Maria Augusta Coelho Novais
Opieka: Jakub Gontarski