Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań Kursy wiodące  / Teatr dokumentalny

Doc.umentowanie świata – doc.umentowanie siebie

Wykład Krzysztofa Kopki w ramach OUP

8/12/2017 {piątek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa

Wstęp wolny

Rozpad ZSRR był „wstrząsem sejsmicznym”, który dotknął wszystkie dziedziny życia. Także literaturę i teatr, które oskarżono, że głosząc realizm, tak naprawdę fałszowały i lukrowały obraz rzeczywistości. Odpowiedzią lat dziewięćdziesiątych był postmodernizm. Gry literackie i wywracanie świata na opak szybko się jednak przejadły. Rosja, jak wiele razy w swych dziejach, czekała na „nowe słowo”… I wówczas, jesienią 1999 roku, pojawiła się w Moskwie ekipa Royal Court Theatre…

Podczas wykładu podjęte zostaną następujące zagadnienia: skąd się wzięła i na czym polega technika verbatimu; poszukiwania prowadzone w Royal Court Theatre w dziedzinie technik aktorskich; angielskie i amerykańskie spektakle dokumentalne; program międzynarodowy Royal Court Theatre i wizyta w Rosji; krótka historia rosyjskiego ruchu „Nowaja Drama” i Teatru.doc oraz podstawowe twórcze idee zespołu, główne spektakle i zasadnicze kierunki poszukiwań oraz zasady i metody pracy; specyfika rosyjskiego teatru dokumentalnego.

Krzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. Koriolana uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu 1612 (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego Lepsi! (2003). Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem Ballady o Zakaczawiu) i scenarzystą (filmy 80 milionów, Fotograf; seriale Głęboka woda, Komisja morderstw). Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).