Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Kursy wiodące / Teatr dokumentalny

Dosłownie

Premiera spektaklu grupy roboczej OUP

1–2/06/2018 {piątek–sobota} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Dosłownie
Fot. Henryk Mazurkiewicz

Spektakl Dosłownie jest opracowaną w technice verbatimu opowieścią o warsztatach grupy roboczej OUP. To właśnie uczestnicy, grający samych siebie, są bohaterami tej historii. Opowiadamy o pokonywaniu przez nas barier i lęków, które budzi konieczność przeprowadzania wywiadów, o dylematach etycznych, jakie rodzi konieczność upublicznienia czyichś tajemnic, o wzruszeniach, jakie budzą nieoczekiwane spotkania, o przyjaźniach, które się nawiązują. Prezentujemy zebrane przez nas materiały reporterskie i pokazujemy, jak próbujemy je aktorsko odegrać, scenicznie spożytkować.
Krzysztof Kopka

Fot. Henryk MazurkiewiczKrzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. Koriolana uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu 1612 (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego Lepsi! (2003). Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem Ballady o Zakaczawiu) i scenarzystą (filmy 80 milionówFotograf; seriale Głęboka wodaKomisja morderstw). Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).

Grupę roboczą w ramach tegorocznego kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań poświęconego teatrowi dokumentalnemu tworzą zarówno studenci szkół teatralnych, przyszli aktorzy i reżyserzy, jak i teatrolodzy, psycholodzy, fizycy teoretyczni. Są w różnym wieku, mają różne temperamenty i doświadczenia. Łączy ich zainteresowanie teatrem i światem, a precyzyjniej możliwością pokazania prawdziwego świata na scenie. Prawdziwego, czyli „zapisanego dosłownie”, bez oglądania się na teatralne i literackie konwencje.

Reżyseria i dramaturgia: Krzysztof Kopka
Asystentka reżysera: Monika Czajkowska
Tekst, projekcje wideo, kostiumy: grupa robocza OUP
Występują: Justyna Arabska, Aleksandra Białek, Dima Cherkasskiy, Monika Czajkowska, Monika Ćma, Joanna Gruntkowska, Małgorzata Jakubowska, Krzysztof Kołodziński, Krzysztof Kopka, Ludmiła Kurowska, Justyna Kwiecińska, Henryk Mazurkiewicz, Agnieszka Mierzwińska, Paulina Sobiś, Anna Maria Sznajder, Andrzej Szpryngier, Ada Tabisz, Jakub Tabisz, Robert Traczyk
Czas trwania: ok. 60 min

Spektakl podsumowuje kurs wiodący OUP Teatr dokumentalny pod opieką artystyczną Krzysztofa Kopki.

Wstęp wolny

1/06/2018 {piątek}

2/06/2018 {sobota}

Galeria zdjęć