Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań Kursy wiodące  / Teatr dokumentalny

Dramaturgia świata: gdzie jest dramat?

Wykład Luby Striżak w ramach OUP

16/03/2018 {piątek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa
W języku rosyjskim, z tłumaczeniem na język polski

Wstęp wolny

Urodziliśmy się w świecie stabilnym i nadal w nim żyjemy. Groźne pomruki dochodzą jedynie gdzieś stamtąd, hen, zza horyzontu. Co w takim razie ma robić autor piszący dla teatru? Gdzie odnaleźć dramat, który wstrząśnie widownią? O tym, jak doświadczenie teatru dokumentalnego można spożytkować w pracy dramaturga, mówi dwoje wybitnych twórców związanych z Teatrem.doc.

Luba Striżak znajduje taki dramat w przedszkolu. Albo w Rejonowym Towarzystwie Inwalidów „Perspektywa”. Albo w Petropawłowsku na Kamczatce, gdzie uczestniczy w verbatimowskim projekcie „Żywy autor dla żywego teatru”.

Z przyczyn niezależnych Michaił Durnienkow odwołał swój udział w wykładzie.

Luba Striżak urodziła się i mieszka w Sankt Petersburgu. Autorka sztuk wystawianych na wielu rosyjskich scenach (w tym tych czołowych – w Teatrze Praktika w Moskwie i w Gogol-Centrum). Pracowała w Laboratorium Andrieja Moguczego; publikowała swoje dramaty w „Almanachu Teatralnym” wydawanym przez Centrum Meyerholda. Od kilku lat współpracuje z moskiewskim Teatrem.doc. (m.in. jako dramaturżka-pedagożka i reżyserka w kolonii karnej dla niepełnoletnich w Możajsku).