Pokaz pracy Roberty Carreri

28/09/2017 {czwartek} 11:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny
W języku angielskim

Droga Nory
Fot. Rossella Viti

Podstawę pracy przy tworzeniu spektakli Odin Teatret stanowi od wielu lat improwizacja. W pokazie pracy Droga Nory Roberta Carreri wyjaśnia i przedstawia rolę improwizacji w swoim procesie twórczym, a następnie mierzy się z klasycznym tekstem − Norą Ibsena. Aktorka przedstawia na scenie różne sposoby tworzenia sekwencji działań, a następnie pozycjonowania ich w relacji do tekstu. Przeplatając pracę twórczą z wyjaśnieniami, prezentuje swój osobisty proces i wyjaśnia, co motywuje jej decyzje.

DEMONSTRATIONS-ODIN5-THORoberta Carreri (ur. w 1953, Włochy) jest aktorką, pedagogiem, pisarką i organizatorką. Ukończyła historię sztuki. Do zespołu Odin Teatret dołączyła w 1974 roku, podczas pobytu grupy w Carpignano, na południu Włoch. Od 1980 roku uczestniczy w pracach Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA), poznając techniki aktorskie z Japonii, Indii, Bali i Chin. Od 1980 do 1986 współpracowała z takimi mistrzami jak Katsuko Azuma (taniec buyo), Natsu Nakajima i Kazuo Ohno (taniec butō). Prowadzi na całym świecie warsztaty i prezentuje pokaz pracy Ślady na śniegu, będący jej aktorską autobiografią. Organizuje i współprowadzi coroczny międzynarodowy Odin Week Festival, który odbywa się w Holstebro i za granicą. W 2009 roku współpracowała w Malezji z Masakini Theatre Company, reżyserując, wraz z Cinzią Ciaramicoli, spektakl Rumor, a w 2014 w Brazylii The Woman Who Spat Out the Apple z Rosą Antuñą – Núcleo de Criaçao. Jej doświadczenia zawodowe opisane zostały w książce The Actor’s Way (redakcja Erik Exe Christoffersen). W 2007 wydała własną książkę, zatytułowaną Tracce, w której wyjawia najistotniejsze aspekty aktorskiego rzemiosła: trening, nauczanie oraz drogę, jaką przebyła jako aktorka Odin Teatret. Jej artykuły ukazywały się na łamach czasopism „New Theatre Quarterly”, „Teatro e Storia”, „Máscara”, „The Open Page” oraz „Performance Research”.

Występuje: Roberta Carreri
Czas trwania: 90 min

Wstęp na pokazy prac jest wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana rezerwacja: sekretariat@grotowski-institute.art.pl

Galeria zdjęć