Aktualnie jesteś: Projekty

Faking/Udawanie

Pokaz pracy Marka Gluzińskiego

niedz.–wt. 11–13.02.2024, 18.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium,
W języku polskim, z możliwością tłumaczenia na język angielski

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Faking/Udawanie
fot. Justyna Żądło

Marek Gluziński pracuje na przecięciu praktyki teatru fizycznego i choreografii eksperymentalnej, eksplorując potencjały męskości „od przywileju do przekleństwa” w ramach badań, których rezultatami dzieli się w social mediach pod nazwą: Kryzys Wieku Męskiego. Performer poprzez ruch analizuje męskie wzorce kulturowe spoglądając na proces przeobrażeń, jakim te podlegają w kontekście zmian społecznych, w związku z antycypowanymi nowymi rolami. Szuka możliwości uzdrowienia, przekształcenia toksycznych elementów wpływu kulturowego na role przynależne płci. Eksploruje męskie i kobiece, wierząc w możliwość przedefiniowania tych porządków, porzucenia opozycyjnego, binarnego spojrzenia i ustanowienia nowych zasad społecznej koegzystencji. 

Performer wypracowuje materiał choreograficzny  w ramach dwóch głównych technik twórczych, które dzięki dzielącemu je dystansowi pozwalają uzyskać szeroki wachlarz form, tworzących razem indywidualny styl artystyczny. W swojej praktyce korzysta z: narzędzi teatru fizycznego, które cechują się afektywną, intensywną, materialną obecnością, rytmicznością i muzycznością partytur ruchowych, a także osobistym, konfesyjnym potencjałem (odzwierciedlającym zaangażowanie emocjonalne); oraz zasobów choreografii eksperymentalnej, problematyzującej i konceptualizującej zagadnienia ruchowe za pomocą określonych scorów. Praktyka ich budowania obejmuje różnorodne formy ruchu, tańca, medytacji oraz wykładu performatywnego. Synteza tych metod pozwala przełożyć treść intelektualną, wraz z ładunkiem emocjonalnym, na strukturę performatywną mającą jednocześnie jasny koncept i organiczną dramaturgię. 

W drugiej części spotkania Marek Gluziński zaprosi uczestników do dyskusji, dzielenia się własnymi odczuciami, przemyśleniami dotyczącymi pokazu pracy. Opowie także o wybranych zagadnieniach, które bada. Jak mówi: „Chcę stworzyć platformę do wspólnego namysłu nad męskością. Sam badam męskość w zmianie. Własnej, w biochemicznie odczuwalnej cielesno-emocjonalnej przemianie średniego wieku. I tej kulturowej, patriarchalnie dominującej w łabędzim śpiewie wydobywającym się aktualnie z gardeł orków, na froncie kolejnej krwawej bitwy. Szukam jako cis-hetero mężczyzna sposobu, żeby wyrwać się z tej powtarzalności porażek, którą dawno powinniśmy byli zaakceptować, przepracować i dzięki temu znaleźć drogę wyjścia. Chcę móc jednocześnie określić się feministą i zadbać o męskość, która nie tylko musi odpokutować za swoją uprzywilejowaną przez wieki patriarchatu pozycję, ale przede wszystkim wypracować inny model, wziąć odpowiedzialność za zdrową zmianę wspierającą kobiecość.
W tym miejscu chcę podziękować wszystkim ważnym dla mnie Kobietom, od których i wobec których uczę się, co to znaczy być Mężczyzną”.

Foto. Hanna GluzińskaMarek Gluziński jest performerem związanym przez lata z laboratorium teatru fizycznego Studio Matejka (m.in. „Harmonia Przeciwstawień. Polska”, premiera: 17.09.2014, Browar Mieszczański, „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu”, premiera: 19.04.2018, Instytut Grotowskiego). Ma na koncie udział w niezależnych produkcjach teatralnych, m.in. w „Kosmosie” według Witolda Gombrowicza (Hiroshi Koike, premiera polska: 17.02.2023 Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, premiera japońska: 21.03.2024, Tokyo Metropolitan Theater), „Lucidity” (Arnis Aleinikovas, premiera litewska: 17.03.2023, Meno Parkas Galerija, Kowno), „Eksploracja sztucznej duszy” (Robert Traczyk, premiera: 07.07.2023, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia). W 2015 roku zrealizował samodzielnie cykl trzech performansów-rytuałów pod tytułem „Parakletos. Jaⁿ” w przestrzeniach publicznych Wrocławia.
Jest również kuratorem, producentem i managerem kultury, m.in. współtwórcą Wrocławskiej Offensywy Teatralnej i Wrocławskiej Inicjatywy Tanecznej, dyrektorem artystycznym kultowego Klubu Puzzle w Przejściu Garncarskim (2010- 2013). Jako aktywista jest współzałożycielem think tanku/watchdoga Akcja Kultura, członkiem społecznym Wrocławskiej Rady Kultury i, od niedawna, społecznym asystentem posłanki Małgorzaty Tracz. 

www.kryzyswiekumeskiego.com

niedz. 11.02.2024, 18.00

pon. 12.02.2024, 18.00

wt. 13.02.2024, 18.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Galeria zdjęć