Aktualnie jesteś: Warsztaty

Fotografia teatralna

Warsztaty prowadzone przez Tobiasza Papuczysa

październik – grudzień 2023
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Zapisy do 13 października 2023
W języku polskim

Fotografia teatralna
„Zawsze Szekspir” monodram Andrzeja Seweryna, Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych, 2020, fot. Tobiasz Papuczys

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych podnoszeniem swoich umiejętności w dokumentowaniu i wizualnym interpretowaniu widowisk teatralnych oraz performatywnych (niekoniecznie tylko spektakli). Szczególny akcent zostanie położony na zagadnienia związane z fotografowaniem działań fizycznych, ruchu i cielesności. Zajęcia składać się będą z pięciu trzygodzinnych spotkań o charakterze teoretyczno-praktycznym, z możliwością indywidualnych konsultacji z prowadzącym poza terminami spotkań grupowych. Uczestnicy będą mieli także możliwość fotografowania wybranych warsztatów teatralnych oraz prób spektakli odbywających się w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego. Przygotowany podczas kursu materiał zdjęciowy będzie regularnie omawiany i selekcjonowany. Wybrane prace zostaną zaprezentowane na kończącej projekt wystawie w Instytucie Grotowskiego, zrealizowanej w 2024 roku. Najciekawsze fotografie będą też publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Instytutu Grotowskiego.

Wybrane zagadnienia:

 • relacja między estetyką przedstawienia a estetyką fotografii
 • przestrzeń teatralna jako temat i jej wpływ na stylistykę zdjęć
 • fotografowanie ruchu
 • ciało jako temat w fotografii teatralnej
 • cielesność aktu fotografowania
 • przestrzeń pozakadrowa
 • poetyckość i narracyjność obrazu
 • performatywność fotografii
 • autorskie techniki ekspozycji i pomiaru światła
 • autorskie rozwiązania w zakresie postprodukcji
 • sposoby selekcji i wartościowania materiału
 • seria i fotoreportaż; zasady korespondencji kadrów
 • wybrane problemy dokumentacji spektaklu teatralnego

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz dwukrotny laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku oraz IX edycji w 2023 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku. Finalista Grand Press Photo 2023.
www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

Harmonogram zajęć:
wt. 18.00–21.00

wt. 24 października 2023
wt. 7 listopada 2023
wt. 21 listopada 2023
wt. 5 grudnia 2023
wt. 19 grudnia 2023

Wszystkie spotkania odbędą się w Czytelni im. Ludwika Flaszena

Koszt: 650 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia  należy wysłać e-mailem na adres t.papuczys@grotowski-institute.pl do 13 października 2023 roku. W temacie wiadomości prosimy wpisać nazwę warsztatów. Mile widziane kilka słów o sobie oraz 3-4 zdjęcia własnego autorstwa (o dowolnym temacie) lub (opcjonalnie) link do portfolio.
O przyjęciu na warsztaty lub wpisaniu na listę rezerwowych poinformujemy mailowo do 16 października.

Wymagany jest własny aparat fotograficzny.

OKiS_wspolorganizator2