Aktualnie jesteś: Warsztaty

Fotografia teatralna

Warsztaty prowadzone przez Tobiasza Papuczysa

październik 2024 – styczeń 2025
Czytelnia im. Ludwika Flaszena Instytutu Grotowskiego
W języku polskim

Zapisy do 13 października

Fotografia teatralna
„Przerwany sen”, reż. Danny Yung, ZUNI ICOSAHEDRON, InlanDimensions International Arts Festival, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, Wrocław, 2022, fot. Tobiasz Papuczys

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych podnoszeniem swoich umiejętności w dokumentowaniu i wizualnym interpretowaniu widowisk teatralnych oraz performatywnych (niekoniecznie tylko spektakli). Szczególny akcent zostanie położony na zagadnienia związane z fotografowaniem działań fizycznych, ruchu i cielesności. 

Zajęcia będą się składać z sześciu trzygodzinnych spotkań o charakterze teoretyczno-praktycznym, z możliwością indywidualnych konsultacji z prowadzącym poza terminami spotkań grupowych. Uczestnicy będą mieli także możliwość fotografowania wybranych warsztatów teatralnych oraz prób spektakli odbywających się w przestrzeniach Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Przygotowany podczas kursu materiał zdjęciowy będzie regularnie omawiany i selekcjonowany.

Wybrane prace zostaną zaprezentowane na kończącej projekt wystawie, która odbędzie się w Instytucie Grotowskiego w 2025 roku. Najciekawsze fotografie będą też publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Instytutu Grotowskiego.

Wybrane zagadnienia:

  • relacja między estetyką przedstawienia a estetyką fotografii,
  • przestrzeń teatralna jako temat i jej wpływ na stylistykę zdjęć,
  • fotografowanie ruchu,
  • ciało jako temat w fotografii teatralnej,
  • cielesność aktu fotografowania,
  • przestrzeń pozakadrowa,
  • poetyckość i narracyjność obrazu,
  • performatywność fotografii,
  • autorskie techniki ekspozycji i pomiaru światła,
  • autorskie rozwiązania w zakresie postprodukcji,
  • sposoby selekcji i wartościowania materiału,
  • seria i fotoreportaż, zasady korespondencji kadrów,
  • wybrane problemy dokumentacji spektaklu teatralnego.

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz dwukrotny laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku oraz IX edycji w 2023 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W latach 2008–2018 krytyk teatralny. Od 2010 pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „The Japan Times”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku. Finalista Grand Press Photo 2023. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

wt. 18.00–21.00

wt. 22 października 2024
wt. 5 listopada 2024
wt. 19 listopada 2024
wt. 3 grudnia 2024
wt. 17 grudnia 2024
wt. 21 stycznia 2025

Wszystkie spotkania odbędą się w Czytelni im. Ludwika Flaszena

Koszt: 780 PLN 

Wypełnioną kartę zgłoszenia należy wysłać e-mailem na adres t.papuczys@grotowski-institute.pl do 13 października 2024 roku. W temacie wiadomości prosimy wpisać nazwę warsztatów. Mile widziane kilka słów o sobie oraz 3–4 zdjęcia własnego autorstwa (o dowolnym temacie) lub (opcjonalnie) link do portfolio. Warsztaty są skierowane do osób pełnoletnich.

O przyjęciu na warsztaty lub wpisaniu na listę rezerwowych poinformujemy mailowo do 15 października 2024.

Wymagany jest własny aparat fotograficzny.

Galeria zdjęć