Fotografia teatralna

Wystawa prac wykonanych w ramach drugiej edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa

pon. 13.06.2022, 18.00 wernisaż
sob. 25.06.2022, 16.00–22.00 dzień otwarty
pt.–sob. 1–2.07.2022, 19.30 oprowadzanie kuratorskie
niedz. 3.07.2022, 19.30 oprowadzanie kuratorskie i zamknięcie wystawy

Piekarnia
Wstęp wolny

Fotografia teatralna
Fot. Dagmara Włoszek-Rabska

Wystawa stanowi efekt pracy twórczej fotografek i fotografów, którzy przez cały bieżący sezon teatralny mieli okazję dokumentować wydarzenia odbywające się między innymi w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego oraz wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. To, co jednak zdawało się najważniejsze w drugiej odsłonie warsztatów, to chęć zobrazowania w większej mierze samego procesu teatralnego (rozumianego nie tylko jako próby do przedstawień), niż jego efektów. To również sprawdzanie, czy fotografia teatralna może stać się w pewnych sytuacjach niezależna od samego teatru czy może na przykład być „gatunkowo” stwarzana przez świadome użycie formy fotograficznej, stanowiąc swoisty „punkt widzenia”. W związku z tym uczestnicy kursu skupili się na możliwościach pokazania tego, co w tym procesie niematerialne i relacyjne, a także podjęli się „inscenizacyjnego” patrzenia na otaczającą ich rzeczywistość. Paradoksalnie taki zabieg pozwolił jednocześnie na poszukiwanie istoty teatru w samym teatrze (oraz w procesie jego powstawania), jak również posłużył do wykształcenia umiejętności wizualnej teatralizacji fotografowanych tematów niemających bezpośredniego związku ze sztuką sceniczną, a polegającej na odnajdywaniu pierwiastka teatralności choćby w ulicznych zdarzeniach, codziennych ludzkich działaniach, czy sposobach posługiwania się ciałem.
Tobiasz Papuczys

Autorzy zdjęć: Aleksandra Bielenin, Alicja Dacyszyn, Przemysław Gawłowski, Michał Jagodziński, Bogdan Krupiński, Anna Orzyłowska, Paweł Skrzypczak, Karolina Sołtys, Celina Strzelecka, Dagmara Włoszek-Rabska, Monika Zacharewicz, Justyna Żądło

Kurator: Tobiasz Papuczys

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz dwukrotny laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku oraz IX edycji w 2023 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku. Finalista Grand Press Photo 2023.
www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

pon. 13.06.2022, 18.00 wernisaż
sob. 25.06.2022, 16.00–22.00 dzień otwarty
pt. 1.07.2022, 19.30 oprowadzanie kuratorskie
sob. 2.07.2022, 19.30 oprowadzanie kuratorskie
niedz. 3.07.2022, 19.30 oprowadzanie kuratorskie i zamknięcie wystawy

Wstęp wolny

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Specjalne podziękowania dla Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych Filii we Wrocławiu za możliwość uczestniczenia w próbach przygotowywanych premier i spektakli dyplomowych.