Fotografia teatralna

Warsztaty prowadzone przez Tobiasza Papuczysa

wt. 18.00–21.00
październik–grudzień 2020
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Zapisy do 23 września

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych podnoszeniem swoich umiejętności w dokumentowaniu i wizualnym interpretowaniu widowisk teatralnych oraz performatywnych (niekoniecznie tylko spektakli). Szczególny akcent zostanie położony na zagadnienia związane z fotografowaniem działań fizycznych, ruchu i cielesności. Zajęcia składać się będą z sześciu trzygodzinnych spotkań o charakterze teoretyczno-praktycznym, z możliwością indywidualnych konsultacji z prowadzącym poza terminami spotkań grupowych. Uczestnicy będą mieli także możliwość fotografowania wybranych warsztatów teatralnych oraz prób spektakli odbywających się w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego. Przygotowany podczas kursu materiał zdjęciowy będzie regularnie omawiany i selekcjonowany. Wybrane prace zostaną zaprezentowane na kończącej projekt wystawie w Instytucie Grotowskiego, zrealizowanej w 2021 roku. Najciekawsze fotografie będą też publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Instytutu Grotowskiego.

Wybrane zagadnienia:

 • relacja między estetyką przedstawienia a estetyką fotografii
 • przestrzeń teatralna jako temat i jej wpływ na stylistykę zdjęć
 • fotografowanie ruchu
 • ciało jako temat w fotografii teatralnej
 • cielesność aktu fotografowania
 • przestrzeń pozakadrowa
 • poetyckość i narracyjność obrazu
 • autorskie techniki ekspozycji i pomiaru światła
 • autorskie rozwiązania w zakresie postprodukcji
 • sposoby selekcji i wartościowania materiału
 • seria i fotoreportaż; zasady korespondencji kadrów
 • wybrane problemy dokumentacji spektaklu teatralnego

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z dziesięcioletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz laureaut III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku. Fotograf Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku.

Harmonogram zajęć

wt. 18.00–21.00

13 października 2020
27 października 2020 / zajęcia online
10 listopada 2020 / zajęcia online
24 listopada 2020 / zajęcia online
1 grudnia 2020 / zajęcia online
pon. 14 grudnia 2020 / zajęcia online

W pierwszej edycji warsztatów wzięli udział:

Agnieszka Ćwieląg, Katarzyna Gołecka, Paweł Janicki, Przemysław Kania, Karolina Kratochwil, Dominik Kurzyński, Zofia Maziarz, Aleksandra Pawłowska, Edyta Peas, Artur Rzeźniczek, Rafał Skwarek, Anna Śliwa, Ada Tabisz, Irena Wypych

Galeria zdjęć