Funiculus Umbilicalis

Premiera spektaklu Matěja Poura i Marii Pisery

czw.–pt. 30.11 i 1.12.2023, 19.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
W językach polskim i czeskim

Bilety: 30/40 PLN

Funiculus Umbilicalis
fot. Natálie Divincová

„Przed wielkim lasem mieszkał pewien biedny drwal ze swoją żoną i dwojgiem dzieci; chłopczyk nazywał się Jaś, a dziewczynka Małgosia”. Każdy z nas spotkał się z tą historią, niezależnie czy posiada rodzeństwo czy jest jedynakiem. Mimowolna i często bardzo skomplikowana relacja rodzeństwa jest w swojej istocie zupełnie inna niż te, na które świadomie się decydujemy. Czym jest to tajne połączenie pomiędzy bratem a siostrą, które sprawia, że nawet gdy są bardzo daleko od siebie nie potrafią od siebie się uwolnić? Czy chodzi tylko o więzy krwi, czy istnieje jakieś metafizyczne przeznaczenie, które nakazuje im splatać wciąż na nowo swoje losy?
„Funiculus Umbilicalis” Matěja Poura i Marii Pisery bada fenomen relacji między rodzeństwem. Twórcy skupiają się na specyficznej relacji pomiędzy bratem a siostrą. W tym celu sięgają nie tylko do źródeł naukowych, ale przede wszystkim do kultury ludowej i baśniowej. Swoje poszukiwania rozpoczynają od najbardziej znanego rodzeństwa w europejskiej kulturze – Jasia i Małgosi. Archetypiczni bohaterowie są zupełnie różni, jednak razem przezwyciężają wszystkie przeciwności, aby znaleźć wyjście z lasu i bezpiecznie wrócić do domu.

DSC09426Matěj Pour jest studentem Wydziału Teatru Fizycznego pod kierunkiem Pierre’a Nadauda na JAMU w Brnie.
Wcześniej współpracował i nadal współpracuje z kilkoma praskimi teatrami (X10, Depresivní děti touží po penězích, FysioArt, Chemické divadlo). Podczas studiów na JAMU ukończył semestr aktorstwa we wrocławskiej filii Akademii Teatralnej. Pracuje w Pradze, Brnie i Wrocławiu. Zajmuje się głównie aktorstwem, tańcem, żonglerką, akrobatyką i teatrem autorskim.

foto do grotoMaria Pisera jest studentką trzeciego roku aktorstwa we wrocławskiej filii Akademii Teatralnej. Interesuje się tańcem i teatrem fizycznym. W ubiegłym roku w ramach wymiany studiowała na Janacek Academy of Performing Arts w Brnie. W pracy interesuje ją łączenie teatru dramatycznego z teatrem fizycznym i tańcem.

Reżyseria, dramaturgia: Matěj Pour, Maria Pisera
Obsada: Matěj Pour, Maria Anna Pisera
Scenografia, kostiumy: Maria Modarska, Kacper Łyszczarz
Muzyka: Tomáš Urík
Reżyseria światła: Veronika Traburová
Technik: Jan Valošek
Produkcja: Petra Hlaváčková
Zdjęcia, trailer: Tereza Ondryášová
Partner: JAMU

czw. 31.11.2023, 19.00

pt. 1.12.2023, 19.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Galeria zdjęć