Aktualnie jesteś: Sakura 2024

Genji Monogatari

Wykład performatywny Takashiego Sasakiego z udziałem Hisako Tachibany Shihan | W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji

czw. 09.05.2024, 18.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 90 minut
W językach japońskim i polskim

Udział bezpłatny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Genji Monogatari
mat. Takashi Sasaki

Wykład poświęcony arcydziełu klasycznej literatury japońskiej pt. Genji monogatari, czyli Opowieści o księciu Genjim” oraz jego autorce Murasaki Shikibu. Podczas wykładu zostaną przybliżone konteksty powstania utworu – zarówno historyczny, jak  i społeczny. Ponadto będzie można wysłuchać partii narracyjnych dzieła oraz powiązanych z nim utworów muzycznych w wykonaniu Hisako Tachibany Shihan, skomponowanych na koto i shamisen – tradycyjne japońskie instrumenty strunowe.

archiwum prywatne Takashiego SasakiTakashi Sasaki studiował na wydziale literatury na Uniwersytecie Tohoku. Jest nauczycielem języka japońskiego w szkole średniej w prefekturze Miyagi.  Trzykrotnie zorganizował koncert tradycyjnej muzyki japońskiej „Genji no Kai” i wygłosił komentarz do utworu muzycznego pt. „Opowieść o Genji w świecie jiuta i sangen”, skomponowanego na shamisen. Brał udział w interpretacji tanek – nierymowanych japońskich utworów poetyckich – do spektaklu  „Dwie kobiety z Krainy Śniegu, pionierki ery Meiji”. Jest autorem scenariusza i reżyserem projektu artystycznego Miyagi „Moonflower”.

IMG_1007 (1)Hisako Tachibana jest Wielką Mistrzynią (Shihan) metody Miyagi sha Ikuta w grze na koto i shamisenie, zaangażowaną w działania na rzecz promocji tradycyjnej muzyki japońskiej. Współpracuje z różnymi instrumentalistami, grającymi m.in. na  fortepianie, skrzypcach, klarnecie czy shinobue (japońskim flecie poprzecznym). Występowała w musicalu „Sendai Cat” i spektaklu „Dwie kobiety z Krainy Śniegu, pionierki ery Meiji”. Stworzyła muzykę do spektakli recytatorskich „Masaoka Shiki: Podróżowanie po regionie Michinoku” i „Doi Bansui: sosna medytacyjna”. Brała udział w licznych wydarzeniach muzycznych, takich jak koncerty tradycyjnej muzyki japońskiej (np. „Genji no Kai”), koncerty gry na instrumentach muzyki zachodniej, warsztaty komponowania utworów muzycznych na taiko, shakuhachi i shamisenie – tradycyjnych instrumentach japońskich. Występowała w Australii, Malezji i Singapurze. Jest dyrektorką szkoły Sakura Okoto.

czw. 09.05.2024, 18.00

Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.