Aktualnie jesteś: Noc Muzeów 2024

Grotowski: próba portretu

Pokaz filmu dokumentalnego „Próba portretu” (1999) w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz z wprowadzeniem Tobiasza Papuczysa
W ramach Nocy Muzeów 2024

sob. 18.05.2024, 20.00
Czytelnia im. Ludwika Flaszena Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: ok. 85 min

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Grotowski: próba portretu
Kadr z filmu „Próba portretu”

Dokument Marii Zmarz-Koczanowicz jest próbą sportretowania Jerzego Grotowskiego jako artysty i człowieka: zapisy rozmów z ludźmi, którzy go znali – najbliższymi współpracownikami i przyjaciółmi, tworzą opowieść o zdarzeniach z życia reżysera, jego codziennej pracy i dziełach. W filmie wykorzystano archiwalne fotografie rodzinne, nagrania przedstawień i wywiadów z artystą oraz pokazano miejsca dla Grotowskiego ważne. Materiały te pozwalają na częściowe odkrycie choć części prawdy o fascynującym twórcy i człowieku, którego praca wciąż jest inspiracją, a życie – tajemnicą.

Jerzy Grotowski był reżyserem teatralnym, badaczem sztuki aktorskiej i – szerzej – performerskiej. W latach 1957–1969 wyreżyserował siedemnaście przedstawień, w tym jedenaście w założonym i kierowanym przez siebie Teatrze Laboratorium z siedzibą najpierw w Opolu, a następnie we Wrocławiu. Wśród nich są znane na całym świecie spektakle: „Akropolis” (1962), „Książę Niezłomny” (1965) i „Apocalypsis cum figuris” (1969). U szczytu światowej sławy Grotowski oświadczył, że nie jest już zainteresowany tworzeniem spektakli teatralnych i rozpoczął fazę poszukiwań parateatralnych w domenie „kultury czynnej”. W późnych latach siedemdziesiątych z poszukiwań tych wyłoniło się przedsięwzięcie Teatr Źródeł (1978–1982). Zostały one przerwane, kiedy Grotowski wyjechał z Polski w czasie stanu wojennego, decydując się na emigrację do USA. W 1986 roku na zaproszenie Fondazione Pontedera Teatro Grotowski przeniósł się do Pontedery we Włoszech, gdzie stworzył Workcenter of Jerzy Grotowski (obecnie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards). Tam pracował nad ostatnią fazą swoich twórczych poszukiwań – Sztuką jako wehikułem.

Wydarzenie zorganizowane w ramach Nocy Muzeów we Wrocławiu 2024

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz dwukrotny laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku oraz IX edycji w 2023 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „The Japan Times”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku. Finalista Grand Press Photo 2023.
www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

Reżyseria Maria Zmarz-Koczanowicz
Scenariusz Zbigniew Osiński
Zdjęcia Krzysztof Pakulski
Dźwięk Małgorzata Rok
Montaż Grażyna Gradoń
Produkcja Telewizja Polska 1999
Czas trwania 58 min

sob. 18.05.2024, 20.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

PL_podstawowy-02