Finałowe czytanie Bartłomieja Juszczaka i Jacka Niemca w ramach II Konkursu na Dokumentalne Czytanie Performatywne
W ramach III edycji Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”
niedz. 23.06.2024
BLOK 2, 18.00–20.30, czytanie nr 2
Centrum Sztuk Performatywnych Instytut Grotowskiego
Czas trwania: 30 minut
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Ta opowieść nie dzieje się naprawdę, a słowa, które padają, mogą równie dobrze być tylko niewypowiedzianą myślą. Nikt tutaj nikogo nie łapie za rękę, ani nie dmucha w gwizdek alarmowy, bo przemoc, o której próbują opowiedzieć bohaterowie tego tekstu, jest trudna do uchwycenia, nazwania i udokumentowania. Każdy z nich mierzy się z innymi konsekwencjami doświadczenia mobbingu w swoim miejscu pracy. Kolejne akty, odpowiadające czterem fazom mobbingu, stają się wędrówką po przeżyciach głęboko osobistych, niemal niemożliwych do ubrania w słowa. Tym relacjom towarzyszą jednak pieczołowicie przygotowane oświadczenia sprawców przemocy, na słowo komentarza czekają zniecierpliwieni przedstawiciele mediów, a trenerzy personalni zapraszają na kolejne szkolenia. Ta opowieść, choć nie dzieje się naprawdę, dla wielu osób jest rzeczywistością. Według ostatnich badań znamion mobbingu doświadczyło w minionym roku ponad 40% pracujących Polek i Polaków.
Bartłomiej Juszczak jest autorem tekstu pt. „Imię zmienione” oraz współreżyserem czytania performatywnego o tym samym tytule. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, a obecnie studiuje na V roku reżyserii w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Współtwórca spektaklu „Społeczne SPA”, wystawionego w Lubelskim Teatrze Tańca i nagrodzonego na 13. Forum Młodej Reżyserii (2023), a także spektaklu „Trylogia klimatyczna”, który powstał na podstawie tekstu Thomasa Kocka i został zaprezentowany w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (2022). Reżyser czytań performatywnych w Cricotece oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Reżyser drugiego laboratorium twórczego „Światoobrazy” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autor krótkich opowiadań i tekstów dla teatru prezentowanych w ramach bloków dramaturgicznych podczas Forum Młodej Reżyserii. Zwycięzca międzynarodowego konkursu Sea of Words organizowanego przez Instytut Śródziemnomorski w Barcelonie. Członek Pracowni Dramaturgicznej w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Jacek Niemiec jest współreżyserem czytania performatywnego pt. „Imię zmienione”. Studiuje na II roku dramaturgii na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wcześniej studiował wiedzę o teatrze w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był asystentem Wojtka Rodaka podczas realizacji spektaklu pt. „Dzieje Grzechu” w Starym Teatrze w Krakowie. Członek Pracowni Dramaturgicznej w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Współreżyserował czytanie performatywne sztuki Jerónima Lópeza Mozo pt. „Infantka Velázqueza” w ramach Festiwalu „Gra z Kantorem: Hiszpania – furie, fantomy, infantki” w Cricotece. Czytanie performatywne jego tekstu pt. „Kicia” zostało zaprezentowane w ramach bloków dramaturgicznych podczas 13. Forum Młodej Reżyserii.
Reżyseria: Bartłomiej Juszczak i Jacek Niemiec
Muzyka na żywo: Karol Miernik
Występują: Emilia Cetnarowska, Wiktoria Karbownik, Adam Paczkowski, Kamil Żebrowski
niedz. 23.06.2024
BLOK 2, 18.00–20.30