Warsztaty prowadzone przez Williama Edwarda Longdena
24–26/05/2016 {wtorek–czwartek} 9:30–14:00, 15:30–17:30
Studio Na Grobli, Sala Studyjna
W językach angielskim i polskim
Wstęp wolny, wymagane zapisy
Jeśli […] uda ci się zrobić coś dobrze dla niepełnosprawnych, będzie się to nadawać dla wszystkich – niezależnie od płci, wieku i subiektywnie postrzeganej mądrości […].
Mark Jeffry
Twórcze procesy i rezultaty warsztatów Joy of Sound (JOS) są wynikiem wspólnego zaangażowania, odpowiedzialności i uznania wszystkich uczestników za współtwórców i współuczniów. Przeżywamy wspólną, twórczą przygodę, w której każdy uczestnik staje się kamieniem z Rosetty (kluczem do ujawnienia inspiracji i potencjałów, które pozwalają realizować znaczenia i cele w nas samych i w innych). Współpracując, budujemy żywy teatr, który wyłania się z każdym oddechem. Wszyscy stajemy się sobie równi.
Poprzez działania wykorzystujące wyobraźnię, muzykę, ruch i wizualizacje, uczestnicy łączą się, tworząc spektrum talentów, umiejętności, zainteresowań i możliwości, w którym życie nie dąży do imitacji sztuki, a sztuka do imitacji życia, ale w którym sztuka jest życiem, a życie sztuką ucieleśnioną w donośnej ciszy, która rozbrzmiewa niewypowiedzianym pięknem ludzi, tworzących wspólnie, naturalnie, w duchu zabawy.
Warsztaty JOS są otwarte dla wszystkich, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej.
William Edward Longden – kształcił się w szkołach artystycznych i na uniwersytetach, konsekwentnie podążając jednocześnie własną ścieżką i zdobywając doświadczenie twórcze jako współpracownik i entuzjastyczny uczeń. W styczniu 2000 roku stworzył Joy of Sound (JOS) po przypadkowym spotkaniu z Derekiem, młodym człowiekiem obciążonym niepełnosprawnością sprzężoną, który był dla niego wyzwaniem i źródłem inspiracji, zmieniając jego rozumienie „sprawności” i estetyki. W JOS udział wzięło ponad 1250 wolontariuszy, zarówno osób sprawnych, jak i niepełnosprawnych z niemal całego świata. Longden prezentował prace plastyczne za granicą, tworzył spektakle i filmy, pracował w telewizji, był aktorem i muzykiem, a także prowadził warsztaty, seminaria i prezentacje w wielu dziedzinach, pracując z osobami w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. Obecnie przygotowuje pracę doktorską Projektowanie spersonalizowanych/zindywidualizowanych instrumentów muzycznych i urządzeń dostępu dla instrumentalistów niepełnosprawnych.
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać w dniach 13–21 kwietnia 2016 roku do Magdaleny Lange na adres m.lange@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Seminarium Więcej niż teatr” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.