Wystawa rzeźb ceramicznych pokrytych ekspresyjnymi kaligrafiami Małgorzaty ,,Mauko” Korczak i Michała Puszczyńskiego
niedz. 30.04.2023, 12.00 otwarcie wystawy, wstęp wolny
niedz.–wt. 30.04–23.05.2023, 9.00–19.00, zwiedzanie indywidualne
Ogród Japoński we Wrocławiu, ul. Adama Mickiewicza 1
Bilety: 14/21 PLN
We wrocławskim Ogrodzie Japońskim zostanie zaprezentowana wystawa przygotowana specjalnie z myślą o tym miejscu. Kamienie shodō to premierowy pokaz ceramicznych rzeźb pokrytych kaligrafiami nawiązującymi do japońskiego pisma, efekt współpracy artystycznej Małgorzaty „Mauko” Korczak i Michała Puszczyńskiego. Monolityczne rzeźby ceramiczne Michała Puszczyńskiego, który kładzie nacisk na prostotę, redukcję i minimalizm formy, są pozbawione zbędnych detali i ozdób. Ich powierzchnie, gładkie lub noszące ślady rzeźbiarskich gestów, pokrywa białe matowe szkliwo. Płaszczyzny stają się przestrzenią do ekspresyjnego, kontrastowego działania malarskiego, które z kolei jest tłem dla subtelnych znaków naniesionych przez Małgorzatę „Mauko” Korczak. Wykonane czarnym tuszem i wystawione na działanie przyrody kaligrafie te będą wraz z upływem czasu stopniowo znikać z powierzchni rzeźb, co nawiązuje do estetyki Dalekiego Wschodu, gdzie stałymi motywami są przemijanie oraz nieustająca zmiana. Shodō – dosłownie „droga pisma”, czyli japońska technika kaligrafii – jest uważane za formę sztuki abstrakcyjnej, w której podobnie jak w malarstwie i rzeźbie ważne jest wyrażenie emocji przez artystę. Istotnym jej elementem jest wykorzystanie pustej przestrzeni między znakami, która odgrywa równie ważną rolę co same znaki i pozwala przekazać uczucia w subtelny i nieoczywisty sposób.
Małgorzata „Mauko” Korczak jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektantką, melomanką i podróżniczką zakochaną w górze Fuji. Obecnie posiada drugi i semi trzeci dan z japońskiej kaligrafii Shodō 書道. Współautorka cyklu spotkań „Japonia x 5 czyli łatwe rozmowy o niełatwym kraju” oraz autorka travelogue’a „Ja. Japonia/私と日本”.
http://mauko.pro
Michał Puszczyński jest artystą ceramikiem, rzeźbiarzem, wykładowcą na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prekursor wykorzystania dalekowschodnich metod wypalania ceramiki w Polsce. Wziął udział w wielu wystawach, sympozjach i projektach artystycznych w Europie, USA oraz Azji. Laureat stypendium Fulbrighta, członek International Academy of Ceramics (IAC) i National Council on Education for the Ceramic Arts (NCECA). Trenuje aikido od 2012 roku (I stopień dan).