Kierkegaard. Filozof na scenie

Spotkanie z Włodzimierzem Hermanem poświęcone jego książce Kierkegaard. Filozof na scenie (wstęp prof. Janusz Degler, posłowie dr Jacek Prokopski, Oficyna Wydawnicza Atut – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2015), prowadzenie: prof. Janusz Degler

21/09/2015 {poniedziałek} 18:00
Sala Kinowa

Wstęp wolny

Przedstawiona do recenzji książka nie jest – wbrew tytułowym sugestiom poszczególnych części – naukowym studium o Kierkegaardzie. Jest to natomiast próba uwspółcześnionej, publicystycznej beletryzacji i teatralizacji niektórych wątków pojawiających się w myśli i twórczości duńskiego pisarza i myśliciela, odbieranych częstokroć przez pryzmat biografii i subiektywnych przeżyć piszących o nim autorów [Włodzimierza Hermana, Janusza Deglera i Jacka Prokopskiego], a także historycznych wspomnień o działalności wrocławskiego Teatru Kalambur. Sama w sobie książka, która wysuwa na pierwszy plan pisarstwo Duńczyka, świadczy natomiast o sugestywnym oddziaływaniu tegoż na wrocławskich autorów oraz o ich próbach „uwewnętrznienia” (termin Kierkegaarda) jego tyleż bogatego i różnorodnego dorobku, co jednocześnie nadal zagadkowego i niezmiernie trudnego do jednoznacznej i w pełni przekonującej interpretacji.
Z recenzji wydawniczej prof. Edwarda Kasperskiego

Włodzimierz Herman prezentuje swoją biografię w sposób nad wyraz szczery. (…) Jego przygoda z Kierkegaardem rozpoczęła się po wymuszonej emigracji w 1970 roku, kiedy pracował w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Żmudna nauka języka duńskiego już na etapie wstępnym owocowała tłumaczeniami na język polski, jak stwierdza – dla siebie. Ewenement stanowi adaptacja literackiego tekstu filozofa, rozpisanie go na poszczególne postaci i wystawienie na scenie jako filozoficzno-literackiego kabaretu.
Z recenzji wydawniczej prof. Karola Toeplitza

Włodzimierz Herman jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego; współtwórcą Teatru Kalambur, którego był kierownikiem artystycznym w latach sześćdziesiątych; animatorem kultury i reżyserem teatralnym, m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wyreżyserował słynny spektakl Szewcy, a także w Królewskim Teatrze w Kopenhadze. W swoim dorobku ma ponad 70 produkcji teatralnych; wystawiał sztuki polskich autorów za granicą. Współtwórca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Otwartych we Wrocławiu. Obecnie mieszka w Danii. Jest tłumaczem z języka duńskiego. Działa w Duńsko-Polskim Związku Kulturalnym. Utrzymuje ścisłe kontakty z Polską, szczególnie z Wrocławiem.