Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny 2025

Kobieta, w którą wpisane jest koło

Kantata performatywna Rity Jankowskiej i Mai Miro | W ramach projektu „Szczeliny”

czw. 6.03.2025, 19.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: ok. 70 minut
Bilety: 20/30 PLN

Od 16 lat

Kobieta, w którą wpisane jest koło
Fot. Andrzej Żak

„Kobieta, w którą wpisane jest koło” jest rytualną wędrówką przez duchowe cykle kobiety. To splot częściowo reporterskich, częściowo onirycznych medytacji wokół nowego rozumienia życia, relacji i miłości.

Warstwa narracyjna kantaty powstała na podstawie poematu dokumentalnego Rity Jankowskiej pt. „Symfonie cichego umysłu”. Warstwę muzyczną tworzy pięć instrumentalnych symfonii, częściowo skomponowanych, a częściowo improwizowanych przez multiflecistkę, kompozytorkę i improwizatorkę Maję Miro, z udziałem perkusjonalistki, kompozytorki i improwizatorki Patrycji Betley.

Autorki wspólnie wypracowały nową formę kantaty łączącą elementy teatru, koncertu i performansu. Medytacyjny tekst, dźwiękowa warstwa elektroniczna, dwie grupy instrumentów – fletów i instrumentów perkusyjnych oraz refreny wysokiego głosu męskiego budują atmosferę spektaklu-przejścia. Wizji, którą wraz z twórczyniami płyniemy za pośrednictwem intymnego, poetyckiego języka, przez niemożliwe, które może stać się możliwe.

Trailer

O duecie Rita Jankowska & Maja Miro
Rita Jankowska – pisarka, dramaturżka, performerka i reżyserka off-teatru oraz Maja Miro – flecistka, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych we współczesnych kontekstach, improwizatorka i kompozytorka. Współpracują ze sobą od 2019 roku, tworząc spektakle muzyczne, performanse, słuchowiska oraz społeczne, chóralne czytania performatywne. Swoją twórczość określają na przecięciu sztuki i duchowości, dokumentu i partycypacji.

Rita Jankowska, fot. Iwona WojdowskaRita Jankowska jest pisarką, dramaturżką, reżyserką off-teatru, performerką, pedagożką dramy. Autorka debiutanckiej książki prozatorskiej „Dryfujące słońca” oraz zbioru „Cicha krew. Poematy samotne i wspólne”. Autorka utworów dramatycznych i poematów dokumentalnych zrealizowanych scenicznie, w formie spektakli teatru ze społecznością, performansów, chóralnych społecznych czytań performatywnych, projektów literackich, spektakli muzycznych, słuchowisk. Założycielka autorskiego Teatru Błękitna Sukienka. W 2025 zadebiutowała jako autorka tekstów do koncertu Agnieszki Szydłowskiej w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W swoich projektach podejmowała tematy doświadczenia przemocy domowej i wojennej, żałoby i uchodźstwa, praw kobiet, doświadczenia raka i transformacji przez chorobę, dziedziczenia biedy, międzygeneracyjnej transmisji traumy, kryzysu psychicznego, samotności, relacji i więzi. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru, dramaturgii i literatury. Stypendystka KPO dla Kultury 2024 oraz 2025. Trzykrotnie znalazła się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W 2016 otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego. Prezeska Fundacji Zróbmy Sztukę.

https://www.ritajankowska.pl/

Fot. Daria SzczygiełMaja Miro jest multiflecistką, improwizatorką, kompozytorką. Tworzy autorskie projekty z udziałem fletów dawnych i nietypowych. Współpracuje z artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki. Jest kuratorką festiwalu instrumentów historycznych Cappella Angelica i wykładowczynią Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Muzykę słyszy jako ruch w przestrzeni. Topograficznie porusza się w sferze dźwięków uznawanych za ciche – dzięki odpowiednim instrumentom odkrywa, że są to pasma dużo bardziej zagęszczone i nasycone niuansami, niż zwykło się o tym myśleć. W tym sensie strefa, do której sięga, może być rozumiana jako strefa cienia dźwięku. Inspirują ją zjawiska niespieszne.

W ramach projektu stypendialnego przyznanego przez MKiDN stworzyła własny instrument, the perfect kisser, który przybliża ją do poszumowych aspektów dźwięku. Przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku uruchomiła dźwiękowo 200-letni flecik poprzeczny, fife, wyłowiony z wraku z dna Bałtyku.

Tekst/wykonanie: Rita Jankowska
Flety/elektronika: Maja Miro
Handpan, instrumenty perkusyjne, elektronika (warstwa nagraniowa): Patrycja Betley
Kontratenor z offu: Jakub Borowczyk
Perkusjonalistka, kompozytorka i improwizatorka z offu: Patrycja Betley
Współpraca scenograficzna: Marzena Gawrysiak
Premiera: 17.10.2022, Gdański Teatr Szekspirowski

Galeria zdjęć