Aktualnie jesteś: Teatr ZAR

Krok po kroku

Warsztaty taneczne prowadzone przez Josephine Ann Endicott, Bénédicte Billiet i Sophię Otto

czw.– pon. 16–20.05.2024, 10.00–13.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W języku angielskim

Udział bezpłatny, zapisy do 3.05.2024

Krok po kroku
fot. Ursula Kaufmann

Josephine Ann Endicott, Bénédicte Billiet i Sophia Otto podzielą się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą o tańcu i wyjaśnią, jak można wykorzystać ruch do opowiadania historii.

Uczestnicy będą mieli okazję obudzić w sobie świadomość „body flow” i zgłębić relacje między swoimi ciałami a przestrzenią. Wezmą udział w ćwiczeniach poprawiających elastyczność poszczególnych części ciała (zwłaszcza ramion, dłoni i palców) oraz uwalniających spontaniczne impulsy.

Trening – łączący praktykę Teatru Tańca Piny Bausch (Tanztheater Wuppertal Pina Bausch) oraz doświadczenia artystek – pozwoli ciałom uczestników wyrazić się poprzez gesty, słowa, uśmiechy, a nawet błysk w oku. Podejmowane przez uczestników działania uwolnią energię, płynne przejścia jednego ruchu w drugi, umożliwią wejście w relację z przestrzenią i wyzwolą poczucie radości.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu Teatru ZAR „Działanie – Taniec – Głos”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Josephine Ann Endicott urodziła się w 1950 roku w Sydney w Australii. W wieku siedmiu lat zaczęła brać lekcje baletu. Gdy miała 16 lat, przyjęto ją do szkoły baletowej (Australian Ballet School), a dwa lata później dołączyła do zespołu Australijskiego Baletu (Australian Ballet) w Melbourne. W okresie od 1973 do 1987 była stałą członkinią zespołu Teatru Tańca Piny Bausch w Wuppertalu (Tanztheater Wuppertal Pina Bausch). Następnie w latach 1987–2015 występowała w nim gościnnie, a okresowo podejmowała współpracę w charakterze kierowniczki prób (lub asystentki kierownika prób). Rekonstruuje wczesne spektakle Piny Bausch – wybitnej niemieckiej reżyserki.

Bénédicte Billiet urodziła się w 1954 roku w Lille we Francji. W 1972, po ukończeniu studiów w paryskim Konserwatorium (Conservatoire National de Paris), dołączyła do zespołu baletu Opery w Lyonie (Ballet de Lyon). W latach 1981–1989 była tancerką w Teatrze Tańca Piny Bausch w Wuppertalu  (Tanztheater Wuppertal Pina Bausch), a od 2001 pracowała tam jako asystentka kierownika prób.

Sophia Otto urodziła się w 1993 roku w Wuppertalu w Niemczech. Jednym z jej pierwszych ważnych doświadczeń scenicznych był udział w spektaklu Piny Bausch pt. „Kontakthof für Teenagger ab 14” (2008). Studiowała w Centrum Tańca Współczesnego (Zentrum für Zeitgenössischen Tanz) w Kolonii oraz na Uniwersytecie Folkwang (Folkwang Universität der Künste) w Essen. Jako niezależna tancerka współpracowała m.in. z Josém Vidalem, Alexandrą Piricci, Jeanem Laurentem Sasportesem i Bibianą Jiménez. Tworzy choreografię do własnych spektakli.

Zapisy do 03.05.2024 – 400 PLN

Przez formularz online https://bit.ly/stepbystepworkshop (należy krótko opisać swoje doświadczenie oraz napisać list motywacyjny)

Liczba miejsc jest ograniczona, uczestnicy zostaną zakwalifikowani do udziału w warsztatach na podstawie nadesłanych zgłoszeń.

ISHAP_logoPL (2)

 

Organizatorzy

logo-zar-transparent-1-300x249Instytut im. Jerzego Grotowskiego