Która z nas

Film w reżyserii Chris Simion-Mercurian

pon. 7.11.2022, 19:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Wstęp wolny, wymaga rezerwacja bezpłatnej wejściówki
W języku rumuńskim, z angielskimi i polskimi napisami

Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką, Chris Simion-Mercurian, które poprowadzi Jarosław Fret.

Która z nas
Fot. Catalina Flaminzeanu

„Życie moje podzielone zostało na dwie części. Przed rakiem i po raku. Lepiej powiedzieć przed darem i po darze. Bo dla mnie rak był boskim prezentem, nowym życiem. Można go postrzegać jako nieszczęście, albo jako cud, bo wszystko w życiu jest kwestią perspektywy, zgodnie z osobistymi wyborami lub osobistymi perspektywami. Tak więc, nie postrzegałam tego doświadczenia jako przestępcy, próbującego odebrać mi życie. Nie pozwoliłam sobie myśleć o tym w ten sposób. Wolałam patrzeć w kierunku światła, który okazał się błogosławieństwem. Gdyby ktoś chciał mi zaoferować moje dawne życie, przed chorobą, powiedziałbym «nie, dziękuję». Przeżyłam 4 lata, jak inni 40. Tak, nie mam piersi, ale jestem kobietą, jestem seksowna. Blizny są wszędzie, ale dzięki nim jestem wyjątkowa i szczęśliwa, żyję i to jak! Efekty uboczne już mnie nie przerażają, są częścią moich codziennych wyzwań.

Moje motto w nowym życiu: «Przestań próbować uszczęśliwiać wszystkich. Nie jesteś tequilą. Ciesz się każdą sekundą swojego życia, ciesz się swoim życiem, a nie cudzym». Jak mawiała Frida Kahlo, kiedy była w złym stanie: «Po co mi nogi, skoro mam skrzydła do latania»?. Diagnoza pomogła mi przypomnieć sobie, co jest niezbędne w życiu. Otrzymałam tę chorobę jako dar, a nie jako smutek i nigdy nie przestałam czuć, że Bóg jest ze mną”.
Chris Simion-Mercurian

 

Po filmie, ok. godz. 20:00 odbędzie się spotkanie z reżyserką Chris Simion-Mercurian, która opowie o własnym doświadczeniu choroby onkologicznej i procesie powstawania filmu.

Fot. Ze zbiorów prywatnychChris Simion-Mercurian urodziła się 20 sierpnia 1977 roku w Bukareszcie, w Rumunii. Ukończyła Narodowy Uniwersytet Sztuki Teatralnej i Kinematografii „I.L. Caragiale” w Bukareszcie, uzyskując dyplomy z teatrologii w 2000 roku oraz dyplom z produkcji teatralnej w 2005 roku.

Jest autorką książek „The Desperation of Being” (1996), „Why Are We Not What We Can Be?” (1997); „The Confession of a Convict” (1998/2000); „Every Day, God Prays for Me” (2002) oraz „Which one of us” (2018, album fotograficzno-tekstowy, inspirowany jej osobistym doświadczeniem). W 2009 roku została członkinią Związku Pisarzy Rumuńskich. Wyreżyserowała ponad 40 spektakli zarówno w teatrze instytucjonalnym, jak i niezależnym. Pracowała ze znanymi rumuńskimi artystami teatralnymi i filmowymi (do filmu „Which one of us” zaprosiła Maie Morgenstern – rumuńską aktorkę filmową i teatralną pochodzenia żydowskiego, znaną z roli Marii z Nazaretu w filmie Mela Gibsona „Pasja”).

Prowadzi Fundację Calea Grivitei, która powstała z inicjatywy francuskiego pisarza Pascala Brucknera, który później został honorowym prezesem fundacji. W 2006 z jej inicjatywy powstał Festiwal Teatrów Niezależnych Undercloud – jedno z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych w Rumunii (do tej pory odbyło się 14 edycji). W 2016 roku projekt „G53”, którego celem jest powstanie pierwszego po 76 latach prywatnego teatru w Rumunii (więcej o projekcie: www.grivita53.ro).

Reżyseria: Chris Simion-Mercurian
Występują: Maia Morgenstern, Marius Manole, Ilona Brezoianu, Crina Semciuc, Delia Grigoroiu, Eva Spiru
D.O.P /dyrektor ds. wyobraźni: Cristi Enache
Scenografia: Maria Miu
Edytor / Editing: Cristi Enache-Total Image Solution
Dźwięk: Ștefan Munteanu
Autorka zdjęć: Catalina Flaminzeanu
Muzyka: J.S. Bach & Harry Styles
Fotograf: Dedi Grigoroiu
Makijaż: Georgeta Barbu
Asystentka reżysera: Dan Severin
Asystentka scenografa: Maria Constantin
Kierownik produkcji: Tiberiu Mercurian
Tłumaczenie: Smaranda Enache
Napisy w języku angielskim: Mihnea Vonica
Produkcja: Rumunia 2020
Czas trwania: 47 min

pon. 7.11.2022, 19:00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Galeria zdjęć