Laboratorium humanistyki

Opowieść Moniki Blige o historii i bieżącej działalności Instytutu Grotowskiego w ramach Nocy Muzeów

sob. 14.05.2022, 17.00 i 20.00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Laboratorium humanistyki
Fot. archiwum Instytutu Grotowskiego

Prawdopodobnie klucz jest w tym, aby być w historii i w teraz. Jednocześnie. W historii realnej, a więc – nie tej historyków czy dziennikarzy; w tym, co faktycznie dzieje się między ludźmi.
Jerzy Grotowski: „O praktykowaniu romantyzmu”, 1980

Od kiedy działa Instytut Grotowskiego? Czym się właściwie zajmuje, gdzie się mieści? Jaki ma związek z Jerzym Grotowskim? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieli Monika Blige – zastępczyni dyrektora ds. programowych – pracująca w Instytucie od 17 lat.

Instytut Grotowskiego realizuje przedsięwzięcia o charakterze artystycznym, naukowym oraz edukacyjnym, m.in. pokazy teatralne, rezydencje artystyczne, festiwale, koncerty, konferencje i seminaria, wystawy i warsztaty. Zarówno gości regularnie wybitnych twórców światowego teatru, jak i wspiera młodych artystów. Działalność wydawnicza Instytutu obejmuje wydawnictwa książkowe w językach polskim i angielskim oraz internetowe czasopisma. Instytut prowadzi również wortal grotowski.net.

Wydarzenie w ramach Nocy Muzeów we Wrocławiu 2022

Fot. Tobiasz Papuczys

Monika Blige ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (specjalizacja teatrologiczna). W latach 2001–2005 bliska współpracowniczka Projektu Terenowego Teatru Węgajty. Od 2005 roku związana z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego (do 2007 Ośrodek Grotowskiego), gdzie od 2013 roku pełni w Instytucie funkcję zastępczyni dyrektora ds. programowych. Kuratorka II Akademii Teatru Alternatywnego i członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Redaktorka ponad trzydziestu książek wydanych przez Instytut Grotowskiego, współpracowniczka Icarus Publishing Enterprise, członkini rady programowej czasopisma „Teatro e Storia” oraz redaktorka czasopisma internetowego „Performer”.

sob. 14.05.202217.00

sob. 14.05.2022, 20.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Galeria zdjęć