Pokaz pracy Julii Varley

26/09/2017 {wtorek} 20:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny
W języku angielskim

Latający dywan
Fot. Francesco Galli

„Tekst jest dywanem, który musi odlecieć i odbyć długą drogę”. Przyjmując to zdanie za punkt wyjścia, Julia Varley prowadzi widzów przez spektakle Odin Teatret, w których wystąpiła w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Działaniom wokalnym, ilustrującym przejście słowa od formy pisanej do przestrzeni, od chłodu papieru do swobody interpretacji, towarzyszy kilka niezbędnych wyjaśnień.

Fot. Maciej ZakrzewskiJulia Varley (ur. w 1954, Wielka Brytania) oprócz aktorstwa zajmuje się reżyserią, nauczaniem, pisaniem oraz organizacją. Mając trzy lata, przeniosła się wraz z rodzicami do Mediolanu, gdzie uczęszczała do szkół i studiowała filozofię. Zanim w 1976 roku dołączyła do zespołu Odin Teatret, współpracowała z mediolańskimi grupami: Teatro del Drago, Centro Sociale Santa Marta oraz Circolo La Comune, zarabiając jako asystentka producenta filmowego. Jako aktorka Odin Teatret uczy w szkołach i uniwersytetach. Swoje aktorskie doświadczenie zebrała w czterech pokazach pracy: Echo ciszy, Martwy brat, Tekst, działania, relacje oraz Latający dywan. Od 1990 roku uczestniczy w pracach Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA) oraz Uniwersytetu Eurazjatyckiego. Jest zaangażowana w „Magdalena Project” od momentu jego powołania w 1986 roku. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Transit” oraz redaguje „The Open Page”, pismo poświęcone działalności kobiet w teatrze. W ramach „Magdalena Project” uczestniczy w pracach projektu „Women with Big Eyes”, który jest realizowany w Danii i na Kubie. Reżyserowała spektakle Pumpenhaus Theater z Niemiec (Auf den Spuren des Yeti i Blau), Any Woolf z Argentyny (Seeds of Memory i White is the Night), Lorenza Gleijesesa i Manola Muoio (Il figlio di Gertrude i L’esausto o il profondo azzurro) oraz Gabrielli Sacco (The Taste of Oranges) z Włoch, a także przedstawienie dla dzieci, przygotowane z Hisako Miurą z Japonii (Fox Wedding). Pracowała jako asystentka reżysera przy następujących filmach Odin Teatret: Anabasis, Na dwóch brzegach rzeki oraz przy produkcji filmu Przyjdź! A nasz będzie dzień. Jest autorką dwóch książek: Wind in the West: A Novel by a Theatre Character i Notes of an Odin Actress: Stones of Water. Jej artykuły i eseje publikowane były w czasopismach: „Mime Journal”, „New Theatre Quarterly”, „Teatro e Storia”, „Conjunto”, „Lapis”, „The Open Page”, „Performance Research”, „Teatro XXI” i „Máscara”.

Występuje: Julia Varley
Czas trwania: 60 min

Wstęp na pokazy prac jest wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana rezerwacja: sekretariat@grotowski-institute.art.pl

Galeria zdjęć