Warsztaty prowadzone przez Aleksandrę Kotecką | W ramach Festiwalu Ciszy
sob. 12.04.2025, 18.00
niedz. 13.04.2025, 10.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 120 minut
Wstęp wolny, obowiązują zapisy za pomocą formularza
Zapisy do 9.04.2025
Warsztaty „Listening as practice” łączą elementy technik relaksacyjnych, teorii poliwagalnej oraz pogłębionej pracy ze słuchaniem: słuchaniem siebie, swojego ciała, poprzez nakierowanie uwagi do jego wnętrza, a także słuchaniem wszystkiego, co nas otacza.
To obserwowanie granicy między swoim „ja” a rzeczywistością zewnętrzną.
To uważne tropienie związków między nimi i szukanie całkowitego uwolnienia.
To słuchanie siebie na nowo i odnajdywanie rozluźnienia, balansu, stabilności.
To otwieranie się i odkrywanie relacji ciało-umysł-oddech: niekończącego się cyklu wzajemnie wpływających na siebie zależności.
Podczas warsztatów zostanie wykorzystana autorska metoda Aleksandry Koteckiej, która bada i stosuje techniki relaksacyjne w praktyce performerskiej. Na tę metodę składają się bardzo proste ćwiczenia fizyczne z użyciem siły grawitacyjnej, stanowiącej główne narzędzie pozwalające na rozluźnienie ciała, a ponadto – elementy teorii poliwagalnej oraz praca z nerwem błędnym. Połączenie to umożliwia świadomą pracę z układem nerwowym.
Aleksandra Kotecka jest performerką wokalną, edukatorką głosu i technik oddechowych wyrastających z technik relaksacyjnych i jogi klasycznej, terapeutką falą dźwiękową pracującą zgodnie z nurtem teorii poliwagalnej. Od lat fascynuje się dźwiękiem, jego fizyczną naturą oraz nieskończonym potencjałem. W 2019 roku rozpoczęła współpracę z Biosonology Institute Art in Listening Academy w Turynie. W 2022 ukończyła kurs uprawniający do pracy w charakterze terapeutki dźwięku w nurcie stymulacji biosonologicznej. Absolwentka certyfikowanego kursu teorii poliwagalnej w Polyvagal Institute USA. Od lat bada wpływ technik relaksacyjnych na pracę performera, realizując programy warsztatowe w Polsce i Francji. Kuratorka Festiwalu ciszy, którego pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2024 roku, oraz programu badawczo-artystycznego „Przestrzeń styku//interface”, którego celem jest badanie relacji twórczej między człowiekiem a algorytmem. W 2023 roku jej projekt „Wtargnięcia” otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia.
sob. 12.04.2025, 18.00
niedz. 13.04.2025, 10.00
Wstęp wolny, obowiązują zapisy za pomocą formularza
Zapisy do 9.04.2025