Aktualnie jesteś: Laboratorium percepcji

MARCELAXIA. Performans i rysunki Od kolektywności przez technologię do współpracy

Wykład performatywny Marcel·lego Antúneza Roki
W ramach III sesji Laboratorium percepcji OUP

czw. 23.05.2024, 19.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

Udział bezpłatny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

MARCELAXIA. Performans i rysunki Od kolektywności przez technologię do współpracy
mat. Marcel·lego Antúneza Roki

Marcel·lí Antúnez Roca – twórca działań interaktywnych i instalacji robotycznych – podczas wykładu performatywnego zaprezentuje specyfikę swojej artystycznej działalności.

„Jeśli za początek mojej pracy zawodowej uznamy rok 1979, mam za sobą 45 lat działalności artystycznej. Działalności zróżnicowanej, bo pracowałem nad wieloma projektami i doświadczyłem bardzo różnych sytuacji. Można ją podzielić na trzy główne okresy. Dominantą pierwszego z nich – który nazwałbym okresem pracy z kolektywami – była współpraca z założonym przeze mnie zespołem La Fura dels Baus (1979–1990),  współdziałałem z nim od 1984 roku jako koordynator artystyczny. Potem nastał okres techniczny, który nazywam „Sistematurgią” (1992–2014) – na pierwszy plan wysunęły się wówczas moje zainteresowania tym, co określano mianem „nowych technologii”, oraz ich możliwościami w kontekście ciała, performansu i rysunku.
Z kolei obecnie trwa okres trzeci (2015–2024), który przebiega pod znakiem współpracy, realizacji projektów z różnymi grupami, m.in. studentami uczelni artystycznych, osobami z zaburzeniami psychicznymi, młodymi więźniami, kolektywami obywatelskimi. Skłoniło mnie do studiów w dziedzinach, które wcześniej leżały poza sferą moich zainteresowań, jak ekonomia i religia, a które, pojmowane jako systemy, tak samo zresztą jak sztuka, dotykają wszystkich aspektów naszego życia, tyle że na wyższym poziomie i na większą skalę. W zestawieniu z religią i ekonomią sztuka jawi się jako obszar drugorzędny, uzupełniający. I tu pozwolę sobie zacytować Tadeusza Kantora: „Niech sczezną artyści”…”.

Marcel·li Antúnez Roca

Zobacz!

Marcel·lí Antúnez Roca (ur. 1959) – twórca działań interaktywnych i instalacji robotycznych. W latach 80. związany z kolektywem teatralnym La Fura dels Baus, którego był współzałożycielem. Jego akcje, instalacje, rysunki i filmy wideo były prezentowane w wielu muzeach, teatrach i na licznych festiwalach, m.in. w La Villette (Paryż), I.C.A. (Londyn), FILE (Sao Paulo), Centrum Kultury (Tokio), Centrum Kultury DOM (Moskwa), DEAF (Rotterdam) i La Meduse (Quebec). Jako koordynator artystyczny La Fura dels Baus (w latach 80.) i działając indywidualnie (od lat 90.), artysta kreuje oryginalne uniwersum, który określa mianem MARCELAXIA. Jego zainteresowania obejmują świat komiksu, Art Brut, awangardę lat 60., popularne tradycje i ekorolnictwo. Porusza się w sferze instalacji i performansu, a podstawowymi elementami jego prac­­­­­ są ciało i rysunek. Twórca m.in. systemu Systematurgy, w którym istotnę rolę odgrywa cyfrowa interakcja z użytkownikiem. Od 2009 roku współtworzy prace z innymi artystami, w których sięga po elementy technologiczne lub nie. Obecnie pracuje nad projektem „Natura Centrum Est”, w który w centrum uwagi umieścił przyrodę. Laureat licznych nagród i wyróżnień.

czw. 23.05.2024, 19.00

Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne