Spektakl taneczny Pawła Grali
7/03/2019 {czwartek} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Szary beton, ciąg niewielkich okien, typowe M2, które swoim rozmieszczeniem jest identyczne ze wszystkimi w tym pionie. Plan mieszkania stanowi formę dla rytmu funkcjonalnego ruchu codzienności, wyznacza jego trajektorie i ogranicza go w swojej przestrzeni. Podobnie konstrukcja ciała determinuje określone sposoby wyrażania emocji. Spektakl w swojej formie ma stanowić rzeźbę codzienności, w której wymiennie dochodzi do zbliżania i oddalania się w relacji z drugim człowiekiem. Dwa ciała w ograniczonej przestrzeni dzielą ją i wiążą, są wobec siebie, obok siebie, ze sobą. Dzięki repetycji, transowości oraz architektonice ruchu tworzą rzeźbę, która zaczyna rezonować na takie pojęcia jak: bliskość, brak, miłość, tęsknota.
Paweł Grala jest choreografem, tancerzem, pedagogiem tańca, improwizatorem, absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, tancerzem zespołu Pracownia Fizyczna Jacka Owczarka w latach 2009–2016. Pracował z choreografami i reżyserami z Polski i zagranicy, m.in. z Leszkiem Bzdylem i Katarzyną Chmielewską, Davidem Zambrano, Rosanną Gamson, Robertem Haydenem, Rayem Chungiem, Sławkiem Krawczyńskim i Anną Godowską, Rafałem Dziemidokiem, Kayą Kołodziejczyk, Joanną Leśnierowską, Alicją Morawską-Rubczak, Tomaszem Rodowiczem, Maciejem Sobocińskim, Martą Bury. Rozpoczął własną praktykę reżyserską i choreograficzną, współtworząc spektakle Ćmy, 9.81, Matryca [Prześwit], Bez powtórzeń, Dual Fusion oraz performans Logografowie. W ruchu, wieńczący rezydencję w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Uczestnik Improvisation Summer Course w Amsterdamie pod kierunkiem Katie Duck oraz Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu/Art Stations Foundation. Zainicjował powstanie kolektywu Czas Na Nic oraz Przestrzeni Improwizacji Osobistej KIPISZ (kipisz.pl).
Michał Ratajski jest performerem, pedagogiem, tancerzem, choreografem. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego, nauczyciel improwizacji kontaktowej, stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Uczestnik międzynarodowej wymiany nauczycieli – ECITE (European Contact Improvisation Techer Exchange) oraz performerów – 100 DANCERS. Założyciel Teatru Tańca i Fundacji KIJO. Współzałożyciel Akademii Kontakt Improwizacji (AKI). Pomysłodawca i organizator Festiwalu FRU (Polski Festiwal Kontakt Improwizacji) w Łodzi. Czynny uczestnik licznych szkoleń i międzynarodowych festiwali (Polska, Rumunia, Litwa, Izrael, Ukraina, Chorwacja, Dania, Mołdawia, Tajlandia). Na co dzień związany z Łodzią. Tworzy ruch sceniczny we współpracy z polskimi teatrami. Nieustanny badacz-poszukiwacz. Symultanicznie student i wykładowca.
Reżyseria, scenariusz, choreografia i produkcja: Paweł Grala
Konsultacja dramaturgiczna: Barbara Południak
Występują: Emilia Biskupik, Michał Ratajski
Obsada premierowa: Joanna Jaworska-Maciaszek, Michał Ratajski
Muzyka: Maciej Maciaszek
Scenografia: Agnieszka Zawartko
Partner: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi
Premiera: 30 marca 2017
Czas trwania: 50 min
Spektakl realizowany w ramach akcji Dotknij Teatru 2017 w Łodzi.