Aktualnie jesteś: The Best OFF

Matryca [Prześwit]

Spektakl taneczny Pawła Grali

7/03/2019 {czwartek} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

 

Matryca [Prześwit]
Fot. Mariusz Marciniak

Szary beton, ciąg niewielkich okien, typowe M2, które swoim rozmieszczeniem jest identyczne ze wszystkimi w tym pionie. Plan mieszkania stanowi formę dla rytmu funkcjonalnego ruchu codzienności, wyznacza jego trajektorie i ogranicza go w swojej przestrzeni. Podobnie konstrukcja ciała determinuje określone sposoby wyrażania emocji. Spektakl w swojej formie ma stanowić rzeźbę codzienności, w której wymiennie dochodzi do zbliżania i oddalania się w relacji z drugim człowiekiem. Dwa ciała w ograniczonej przestrzeni dzielą ją i wiążą, są wobec siebie, obok siebie, ze sobą. Dzięki repetycji, transowości oraz architektonice ruchu tworzą rzeźbę, która zaczyna rezonować na takie pojęcia jak: bliskość, brak, miłość, tęsknota.

Fot. Peter ŁyczkowskiPaweł Grala jest choreografem, tancerzem, pedagogiem tańca, improwizatorem, absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, tancerzem zespołu Pracownia Fizyczna Jacka Owczarka w latach 2009–2016. Pracował z choreografami i reżyserami z Polski i zagranicy, m.in. z Leszkiem Bzdylem i Katarzyną Chmielewską, Davidem Zambrano, Rosanną Gamson, Robertem Haydenem, Rayem Chungiem, Sławkiem Krawczyńskim i Anną Godowską, Rafałem Dziemidokiem, Kayą Kołodziejczyk, Joanną Leśnierowską, Alicją Morawską-Rubczak, Tomaszem Rodowiczem, Maciejem Sobocińskim, Martą Bury. Rozpoczął własną praktykę reżyserską i choreograficzną, współtworząc spektakle Ćmy, 9.81, Matryca [Prześwit], Bez powtórzeń, Dual Fusion oraz performans Logografowie. W ruchu, wieńczący rezydencję w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Uczestnik Improvisation Summer Course w Amsterdamie pod kierunkiem Katie Duck oraz Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu/Art Stations Foundation. Zainicjował powstanie kolektywu Czas Na Nic oraz Przestrzeni Improwizacji Osobistej KIPISZ (kipisz.pl).

f.michal_ratajskiMichał Ratajski jest performerem, pedagogiem, tancerzem, choreografem. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego, nauczyciel improwizacji kontaktowej, stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Uczestnik międzynarodowej wymiany nauczycieli – ECITE (European Contact Improvisation Techer Exchange) oraz performerów – 100 DANCERS. Założyciel Teatru Tańca i Fundacji KIJO. Współzałożyciel Akademii Kontakt Improwizacji (AKI). Pomysłodawca i organizator Festiwalu FRU (Polski Festiwal Kontakt Improwizacji) w Łodzi. Czynny uczestnik licznych szkoleń i międzynarodowych festiwali (Polska, Rumunia, Litwa, Izrael, Ukraina, Chorwacja, Dania, Mołdawia, Tajlandia). Na co dzień związany z Łodzią. Tworzy ruch sceniczny we współpracy z polskimi teatrami. Nieustanny badacz-poszukiwacz. Symultanicznie student i wykładowca.

Reżyseria, scenariusz, choreografia i produkcja: Paweł Grala
Konsultacja dramaturgiczna: Barbara Południak
Występują: Emilia Biskupik, Michał Ratajski
Obsada premierowa: Joanna Jaworska-Maciaszek, Michał Ratajski
Muzyka: Maciej Maciaszek
Scenografia: Agnieszka Zawartko
Partner: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi
Premiera: 30 marca 2017
Czas trwania: 50 min
Spektakl realizowany w ramach akcji Dotknij Teatru 2017 w Łodzi.

Galeria zdjęć