Aktualnie jesteś: Konferencja praktyczna / Więcej niż teatr
Warsztaty prowadzone przez Petrę Oswaldovą
29/05/2016 {niedziela} 14:00–18:00
30/05/2016 {poniedziałek} 10:00–14:00
Studio Na Grobli, Sala Studyjna
W języku angielskim z tłumaczeniem na język polski
Koszt: 40 zł
Metoda Feldenkraisa to proces uczenia się pozwalający wejść w dialog z naszym ciałem, oddechem, emocjami, myślami i zachowaniem poprzez ruch i jego niemechaniczne, świadome powtarzanie.
Dzięki ruchowi i świadomości ruchu możemy przełamać nabyte wzorce nie tylko na poziomie cielesnym, ruchu, postawy i oddechu, lecz także na poziomie mentalnym. Gdy przełamujemy wzorce somatyczne, stymulując układ nerwowy konkretnym ruchem, stopniowej zmianie ulegają wzorce uczuć, myśli, działań i zachowań.
W Metodzie Feldenkraisa rozróżniamy dwa rodzaje pracy: indywidualną i grupową. Zajęcia grupowe noszą nazwę Awareness Through Movement, czyli świadomość poprzez ruch, a zajęcia indywidualne określa się jako Functional Integration, czyli integracja funkcjonalna. W przypadku obu rodzajów zajęć nauczyciel przedstawia uczniom opcje i pomaga im zmienić konkretne struktury, działając kreatywnie i tworząc bezpieczną przestrzeń. Metoda Feldenkraisa stopniowo poprawia jakość wewnętrznego odczuwania, pozbawionego świadomej woli, wysiłku i poczucia własnej wartości.
Petra Oswaldová absolwentka specjalizacji teatr niewerbalny i komedia na Wydziale Muzyki i Tańca Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze w klasie prof. Ctibora Turby. Po uzyskaniu dyplomu kontynuowała studia na Wydziale Teatru w Katedrze Twórczości Autorskiej i Pedagogiki, gdzie w 2014 roku ukończyła studia doktoranckie. Podczas studiów na Akademii Sztuk Muzycznych ukończyła program w zakresie metody Feldenkraisa (2001–2006) w Feldenkrais Studiengesellschaft we Wiedniu. W kwietniu 2012 roku ukończyła dwuletnie szkolenie dla instruktorów metody Feldenkraisa w klasie mistrzowskiej. Obecnie mieszka w Pradze. Pracuje jako niezależny instruktor metody Feldenkraisa i treningu ruchowego, także na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych (DAMU) oraz jako instruktorka w Szpitalu Uniwersyteckim na Motole (Praga), na Wydziale Kultury Fizycznej i na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Ostrawie. Przez siedem lat była aktorką w Teatrze Archa w Pradze i brała udział w projektach Jany Svobodovej. Była wykładowcą w projekcie Alfred Junior, poświęconemu twórczości autorskiej dla dzieci (teatr Alfred ve dvoře). Jako praktyk metody Feldenkraisa pracuje głównie z dziećmi wymagającymi specjalnej troski, cierpiącymi m.in. na porażenie mózgowe, autyzm i ADHD. Praca ta dała jej impuls do przeprowadzenia pięcioletnich badań w zakresie metody Feldenkraisa, oddechu i głosu, które zaowocowały napisaniem książki (2015).
Więcej informacji: www.feldenkraisovametoda.cz
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać w dniach 13–21 kwietnia 2016 roku do Magdaleny Lange na adres m.lange@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Konferencja praktyczna Więcej niż teatr” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Odpowiedzi prześlemy do 25 kwietnia 2016. Liczba miejsc ograniczona.