Aktualnie jesteś: Trzydziestolecie Teatru Cinema

Nieme kino

Nieprawdziwa historia Teatru Cinema w obrazach

pt. 25.11.2022, 19:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Po pokazie odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Szumskim, które poprowadzi Agata Saraczyńska.

Nieme kino
Fot. Z archiwum zespołu

„Nieme kino. Nieprawdziwa historia Teatru Cinema w obrazach” to fragmentaryczne archiwum filmowe złożone z nagrań przedstawień i prób i oraz z partytur rysunkowych do spektakli.

Po pokazie odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Szumskim, które poprowadzi Agata Saraczyńska.

Czas trwania: ok. 60 min

Agata Saraczyńska – historyk i krytyk sztuki, dziennikarka związana niemal trzy dekady z „Gazetą Wyborczą”. Miłośniczka Wrocławia, Śląska oraz sztuk różnych, a przede wszystkim kreatywnych osób, które potrafią wzbogacić nasze wyobrażenia o świecie.

Teatr Cinema to interdyscyplinarna grupa funkcjonująca na granicy teatru, tańca i sztuk wizualnych, powstała w 1992 roku. Cinema ma wyraźną i rozpoznawalną stylistykę, której cechą dominującą jest polifoniczna struktura spektakli. Nie będąc teatrem dramatycznym, muzycznym ani teatrem tańca, organicz­nie łączy wszystkie te gatunki, jednocześnie zaprzeczając ich tradycyj­nemu postrzeganiu przez widza. Za artystyczny wizerunek grupy oraz jej działania odpowiada Zbigniew Szumski. Aktorzy tworząc spektakl, posługują się metodą improwizacji. Często ich propozycje są odpowiedzią na rysunki Szumskiego, które, podobne muzycznej partyturze, tworzą pierwszą wersję scenariusza. Krytyka teatralna postrzega działalność Teatru Cinema jako odkrywanie i wypracowywanie nowych wizualnych wartości języka teatru. Siedzibą są Michałowice w Karkonoszach.

pt. 25.11.2022, 19:00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

cinema_logo-na-strone(1)