Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne / Dyskusje

Niemożliwość

Dyskusja o możliwościach komunikacji i ich braku

niedz. 23.06.2024, 16.30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny

 

Niemożliwość
proj. Dorota Bator

Podczas tej dyskusji skupimy się na problemach w komunikacji międzyludzkiej, szukaniu zrozumienia i porozumienia. Poruszymy m.in. kwestię komunikacji z g/Głuchymi i osobami ze spektrum autyzmu, a także sięgniemy w przyszłość, zainspirowani eksperymentami ze sztuczną inteligencją. Ponadto wsłuchamy się w jedną z najwrażliwszych i najintymniejszych relacji – relację synów z ojcami.

Prowadząca: Anna Piątkowska

Goście: Barbara Buksińska, Tomasz Krajewski, Małgorzata Lech, Marek Ł. Śmietana, Łukasz Wójcicki

fot. archiwum własneAnna Piątkowska jest dziennikarką i autorką książek. Na co dzień pisze o kulturze w „Gazecie Krakowskiej” i „Dzienniku Polskim”. Jest autorką książki o miejscach ważnych dla Wisławy Szymborskiej „Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie” oraz współautorką tomu rozmów ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata „Ostatni Sprawiedliwi”. Stawia pierwsze kroki w Teatrze na faktach.

fot. archiwum własneBarbara Buksińska jest ekonomistką i aktorką. Uczestniczyła m.in. w projektach skupiających artystów – uchodźców i Polaków, tworząc spektakle na granicy sztuki i interwencji społecznej. Wzięła także udział w performansie „Keep Me In Mind” o historiach żydowskich dzieci ocalałych z Zagłady, który został zrealizowany przez niemiecką reżyserkę Christinę Friedrich w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Ważny jest dla niej człowiek i jego historia.

fot. Gu RuiTomasz Krajewski mieszka i pracuje w Warszawie. Jest pracownikiem Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy, a jako edukator współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Studiował wiedzę o teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i historię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako reżyser i scenarzysta zrealizował krótkometrażowy film fabularny „Smutna rzeka” oraz czytanie performatywne „Srebrna rzeka”. Zagrał w przedstawieniu „Jet lag/ spektakl o rodzinie”, do którego współtworzył tekst. Studiuje pedagogikę teatru oraz realizuje filmowe projekty edukacyjne takie jak „Film o Wiśle” czy „Film o Mokotowie”. Interesuje się sztuką w przestrzeni miejskiej i społecznym wymiarem warszawskiego odcinka Wisły.

fot. Klaudyna SchubertMałgorzata Lech ukończyła teatrologię  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest kuratorką i dramaturżką. Prowadzi warsztaty performatywne dla grup. Pracowała w Teatrze Łaźnia Nowa jako kuratorka programowa, specjalistka ds. literackich i ds. komunikacji. Zrealizowała kilka autorskich projektów, m.in. performans muzyczny „Nowy Horyzont”, a ostatnio projekt-performans z młodzieżą o końcu świata „Twórcza ekosfera” w Domu Utopii w Nowej Hucie. 

fot. archiwum własneMarek Ł. Śmietana urodził się w Legnicy 25 stycznia 1983 roku. Jest nauczycielem  akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, lektorem Polskiego Języka Migowego (PJM) oraz tłumaczem podręczników szkolnych i lektur na PJM. Zagrał rolę sąsiada w serialu „Na Wspólnej” (odc. 3493) oraz rolę taty Zosi w etiudzie szkolnej „Dzieci i ryby” (2022) w reżyserii Gracjana Piechula. Ponadto był trenerem PJM dwóch aktorów występujących w  filmie fabularnym pt. „Cały ten seks” (2023) w reżyserii Tomasza Mandesa.

 fot. Rafał SkwarekŁukasz Wójcicki jest niezależnym performerem, tancerzem, choreografem, artywistą i badaczem. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu „Choreografii Eksperymentalnej” Centrum w Ruchu i IC School For A New Dance Development Akademii Teatru i Tańca Amsterdam University of the Arts. W latach 2008–2018 był performerem i tancerzem w zespole teatru Komuna Warszawa, a w latach 2013–2016 – performerem i asystentem reżyserki Marty Górnickiej w Chórze Kobiet. Od 2016 roku jest związany z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer, choreograf i edukator.