Dyskusja młodzieży o sobie samej, nowej rzeczywistości i wynikających z niej wyzwaniach
sob. 22.06.2024, 14.30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny
Głosy najmłodszych pokoleń są często pomijane w przestrzeni publicznej. Młodzi nie mają licznej reprezentacji w strukturach władzy, ani zasobów finansowych swoich rodziców. Tymczasem to właśnie najmłodsze pokolenia są uczestnikami często największych przemian społecznych ostatnich lat. To w tej grupie głosy społeczności LGBTQ+, feministek i ekologów, ale także nacjonalistów są najbardziej słyszalne. Chcemy porozmawiać o szkole, w której połowa klasy mogła przybyć z Ukrainy, o białoruskiej młodzieży mieszkającej w Polsce, o kwestiach płci, tranzycji, dyskryminacji i o wszystkim, co jest i będzie ważne dla młodych. Prowadzącymi i panelistami w tej dyskusji będą osoby poniżej 20 roku życia.
Prowadzące: Maja Chojnowska, Oliwia Jabłonka, Karolina Kutrzyńska
Goście: Stefanija Czerba (Stefaniia Cherba), Natalia Dycza (Natalia Dycha), Marija Hawrylowa (Mariia Havrylova), Jakub Juszczak, Sofia Kubrakowa (Sofia Kubrakova), Michał Syrycki, Ilia Woloszyn (Ilia Voloshyn)
Maja Chojnowska jest tegoroczną maturzystką. W czasie wolnym lubi grać na ukulele, czytać książki i słuchać muzyki, szczególnie starego polskiego rocka. Lubi wszelkiego rodzaju robótki ręczne. Kocha koty.
Oliwia Jabłonka jest maturzystką. Interesuje się fotografią, lubi słuchać rocka i czytać książki.
Karolina Kutrzyńska właśnie skończyła klasę maturalną. Jest pasjonatką literatury fantastycznej, gra na skrzypcach i na gitarze. Działa w harcerstwie i chodzi po górach.
Stefanija Czerba (Stefaniia Cherba) właśnie skończyła polskie liceum. Pisze wiersze i piosenki. Uwielbia sztukę i.. jabłka. Interesuje się feminizmem. Pochodzi z dwóch miejsc jednocześnie: z Sołonyciwki w obwodzie charkowskim i z Kijowa. Przeniosła się do Polski w 2022 roku po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
Natalia Dycza (Natalia Dycha) ma 17 lat. Urodziła się w Hrubieszowie – małej miejscowości nieopodal Ukrainy. We Wrocławiu uczęszcza do liceum, do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Jest dość ciekawską osobą, lubi dyskutować z ludźmi na rozmaite tematy i poznawać nowe perspektywy. Interesuje się sztuką oraz psychologią.
Marija Hawrylowa (Mariia Havrylova) urodziła się w Charkowie. Wyemigrowała do Polski w 2022 roku z powodu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Uczy się zdalnie w szkole ukraińskiej. Interesuje się teatrem od dzieciństwa.
Jakub Juszczak jest członkiem Fundacji GrowSPACE, koordynuje prace związane z Rankingiem Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie dolnośląskim. Jest Rzecznikiem Prasowym Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia. Działa w obszarach edukacji i zdrowia psychicznego.
Sofia Kubrakowa (Sofia Kubrakova) jest radną Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia VII kadencji, działaczką w Fundacji OFF School i koordynatorką projektów „Dom spokojnej młodości” oraz „Punkt Zwrotny”, współtwórczynią projektu społecznego „Głos Młodych”. Jest zaangażowaną społeczniczką, której działania skupiają się na edukacji obywatelskiej i wzmacnianiu świadomości obywatelskiej u młodych ludzi. W swojej pracy kładzie nacisk na rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich młodzieży, zachęcając do aktywnego zaangażowania w sprawy lokalne i ogólnokrajowe. Poprzez swoje inicjatywy stara się inspirować młode pokolenie do podejmowania działań na rzecz wspólnego dobra i budowania silniejszej, bardziej świadomej społeczności
Michał Syrycki jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia VII Kadencji oraz działaczem w fundacji Econverse. Zajmuje się promowaniem, wspieraniem oraz motywowaniem młodzieży do angażowania się w inicjatywy społeczne oraz samorządowe. Działając w Młodzieżowej Radzie Miasta Wrocławia, koordynował m.in. Wrocławski Kongres Samorządności Młodzieży, Konkurs na Wspieranie Aktywności Samorządów Uczniowskich, Wrocławskie Dni Odry, Targi Wrocławskich Szkół Średnich. Pomagał również w tworzeniu V Szkolnej Konferencji Klimatycznej.
Ilia Woloszyn (Ilia Voloshyn) ma 18 lat, pochodzi z Kijowa. Do Wrocławia przeniósł się w 2022 roku z powodu z pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Obecnie studiuje zarządzanie na pierwszym roku, ale jego marzeniem jest zostać wodzirejem i grać na weselach. Uczy się tańczyć i śpiewać. Podróżuje i rozwija krytyczne myślenie. Cieszy go poznawanie ludzi oraz szczera i bezpośrednia rozmowa. Lubi aktywny tryb życia. Stara się pozbyć myśli, które pozbawiają życie pełni smaku.