Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne / Dyskusje

„Nowi”

Dyskusja młodzieży o sobie samej, nowej rzeczywistości i wynikających z niej wyzwaniach

sob. 22.06.2024, 14.30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny

 

„Nowi”
proj. Dorota Bator

Głosy najmłodszych pokoleń są często pomijane w przestrzeni publicznej. Młodzi nie mają licznej reprezentacji w strukturach władzy, ani zasobów finansowych swoich rodziców. Tymczasem to właśnie najmłodsze pokolenia są uczestnikami często największych przemian społecznych ostatnich lat. To w tej grupie głosy społeczności LGBTQ+, feministek i ekologów, ale także nacjonalistów są najbardziej słyszalne. Chcemy porozmawiać o szkole, w której połowa klasy mogła przybyć z Ukrainy, o białoruskiej młodzieży mieszkającej w Polsce, o kwestiach płci, tranzycji, dyskryminacji i o wszystkim, co jest i będzie ważne dla młodych. Prowadzącymi i panelistami w tej dyskusji będą osoby poniżej 20 roku życia.

Prowadzące: Maja Chojnowska, Oliwia Jabłonka, Karolina Kutrzyńska

Goście: Stefanija Czerba (Stefaniia Cherba), Natalia Dycza (Natalia Dycha), Marija Hawrylowa (Mariia Havrylova), Jakub Juszczak, Sofia Kubrakowa (Sofia Kubrakova), Michał Syrycki, Ilia Woloszyn (Ilia Voloshyn)

fot. archiwum własneMaja Chojnowska jest tegoroczną maturzystką. W czasie wolnym lubi grać na ukulele, czytać książki i słuchać muzyki, szczególnie starego polskiego rocka. Lubi wszelkiego rodzaju robótki ręczne. Kocha koty.

fot. archiwum własneOliwia Jabłonka jest maturzystką. Interesuje się fotografią, lubi słuchać rocka i czytać książki.

 

fot. archiwum własneKarolina Kutrzyńska właśnie skończyła klasę maturalną. Jest pasjonatką literatury fantastycznej, gra na skrzypcach i na gitarze. Działa w harcerstwie i chodzi po górach.

fot. Milana SamarskaStefanija Czerba (Stefaniia Cherba) właśnie skończyła polskie liceum. Pisze wiersze i piosenki. Uwielbia sztukę i.. jabłka. Interesuje się feminizmem. Pochodzi z dwóch miejsc jednocześnie: z Sołonyciwki w obwodzie charkowskim i z Kijowa. Przeniosła się do Polski w 2022 roku po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

fot. archiwum własneNatalia Dycza (Natalia Dycha) ma 17 lat. Urodziła się w Hrubieszowie – małej miejscowości nieopodal Ukrainy. We Wrocławiu uczęszcza do liceum, do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Jest dość ciekawską osobą, lubi dyskutować z ludźmi na rozmaite tematy i poznawać nowe perspektywy. Interesuje się sztuką oraz psychologią.

fot. Milana SamarskaMarija Hawrylowa (Mariia Havrylova) urodziła się w Charkowie. Wyemigrowała do Polski w 2022 roku z powodu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Uczy się zdalnie w szkole ukraińskiej. Interesuje się teatrem od dzieciństwa.

fot. archiwum własneJakub Juszczak jest członkiem Fundacji GrowSPACE, koordynuje prace związane z Rankingiem Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie dolnośląskim. Jest Rzecznikiem Prasowym Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia. Działa w obszarach edukacji i zdrowia psychicznego.

fot. archiwum własneSofia Kubrakowa (Sofia Kubrakova) jest radną Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia VII kadencji, działaczką w Fundacji OFF School i koordynatorką projektów „Dom spokojnej młodości” oraz „Punkt Zwrotny”, współtwórczynią projektu społecznego „Głos Młodych”. Jest zaangażowaną społeczniczką, której działania skupiają się na edukacji obywatelskiej i wzmacnianiu świadomości obywatelskiej u młodych ludzi. W swojej pracy kładzie nacisk na rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich młodzieży, zachęcając do aktywnego zaangażowania w sprawy lokalne i ogólnokrajowe. Poprzez swoje inicjatywy stara się inspirować młode pokolenie do podejmowania działań na rzecz wspólnego dobra i budowania silniejszej, bardziej świadomej społeczności

fot. archiwum własneMichał Syrycki jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia VII Kadencji oraz działaczem w fundacji Econverse. Zajmuje się promowaniem, wspieraniem oraz motywowaniem młodzieży do angażowania się w inicjatywy społeczne oraz samorządowe. Działając w Młodzieżowej Radzie Miasta Wrocławia, koordynował m.in. Wrocławski Kongres Samorządności Młodzieży, Konkurs na Wspieranie Aktywności Samorządów Uczniowskich, Wrocławskie Dni Odry, Targi Wrocławskich Szkół Średnich. Pomagał również w tworzeniu V Szkolnej Konferencji Klimatycznej.

fot. Milana SamarskaIlia Woloszyn (Ilia Voloshyn) ma 18 lat, pochodzi z Kijowa. Do Wrocławia przeniósł się w 2022 roku z powodu z pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Obecnie studiuje zarządzanie na pierwszym roku, ale jego marzeniem jest zostać wodzirejem i grać na weselach. Uczy się tańczyć i śpiewać. Podróżuje i rozwija krytyczne myślenie. Cieszy go poznawanie ludzi oraz szczera i bezpośrednia rozmowa. Lubi aktywny tryb życia. Stara się pozbyć myśli, które pozbawiają życie pełni smaku.