Aktualnie jesteś: Noc na faktach

Nowi

Spektakl Jakuba Tabisza w ramach przeglądu „Noc na faktach”

Nowi
Fot. Justyna Żądło

Zawsze pytam ludzi o dwa słowa, nie rozumiem, nie wiem, co to jest – dom i miłość. Wiesz co to jest? Ja nie wiem.

Przyjechali do Wrocławia z Kijowa, Lwowa i Doniecka. Są tu nowi. Za sobą zostawili kraj swoich rodziców, dziadków i przyjaciół, nie zawsze mają dokąd wracać. Wrocław jest dla nich celem i przystankiem na drodze. Nie zabrali ze sobą mapy.

Spektakl składa się z nowych głosów mieszkańców Wrocławia, z ich marzeń, lęków, żartów i zachwytów. Na scenie wystąpią bohaterowie opowieści.

Jakub Tabisz na co dzień pracuje w Instytucie Grotowskiego, gdzie koordynował festiwale „Scena ulicy”, „Kartoteka rozrzucona” oraz „Dziady. Recykling”. Koordynuje projekt „Teatr na faktach”. Odpowiedzialny za wiele wydarzeń performatywnych, m.in. „Most do San Sebastian”, „Kochani ludożercy” i akcji Wybory Literackie. Założyciel grupy impro Improwizowane Poniedziałki, twórca projektów i sztuk edukacyjnych (Wrocławski Teatr Lalek) oraz finalista międzynarodowego konkursu literackiego „Morze Słów”. Tworzy też akcje charytatywne, np. „Charytatywny wieczór impro”.

Marina Mashtaler (Ukraina) jest studentką polonistyki UWr, związana z wrocławskim amatorskim Teatrem Ej Aj. Tworzy własne piosenki w gatunku bliskim poezji śpiewanej, eksperymentuje z głosem i nastrojowością. Zajmuje się różnymi projektami teatralno-muzycznymi dotyczącymi tematów pamięci, Europy Wschodniej. Uczestniczka projektu „Teatr na faktach”.

Dima Cherkaskyi (Ukraina) interesuje się teatrem od 10 lat. Na początku był teatr słowa, później teatr fizyczny, teraz – „Teatr na faktach”. Wychodząc na ulice bez słuchawek, można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy. Obserwacja i dokumentowanie świata to jego zdaniem niesamowita rzecz. Uczestnik projektu „Teatr na faktach”.

Reżyseria: Jakub Tabisz
Scenariusz: Jakub Tabisz, Marina Mashtaler
Występują: Sofija Baianova, Dima Cherkaskyi, Inna Horbivnenko, Marina Mashtaler, Zlata Veresniak, Nastia Pylypenko, Iren Nosova, Denys Khmelnytskyi, Mirka Lutsiv, Sviatoslav Maryniak, Khrystyna Moldavchuk, Svitlana Kozakevych
Premiera: 16 lutego 2019
Czas trwania: 50 min

Spektakl został zrealizowany w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach” (październik 2018 – luty 2019) pod opieką artystyczną Krzysztofa Kopki.

Galeria zdjęć