Aktualnie jesteś: Projekty

NUCLEAR WAR. look at how I’m forgetting you

Premiera spektaklu Sofii Levitskiej oraz zespołu performerów i artystów

pon.–wt. 5–6.02.2024, 19.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
W języku angielskim

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

6 lutego, po spektaklu, odbędzie się dyskusja z artystami

NUCLEAR WAR. look at how I’m forgetting you
fot. Tobiasz Papuczys
„Poświęcony naszym przeszłym wcieleniom i ruchowi czasu naprzód”.

Młodzieńcze spojrzenie na miłość i smutek pośród niepokojów współczesnej rzeczywistości.
Jeśli mówimy, że miłość działa jak eksplozja nuklearna, to pochylmy się nad tym, co po niej pozostaje.
W spektaklu inspirowanym tekstem poetyckim Simona Stephensa „Nuclear War” przyglądamy się jednemu dniu z życia oraz stanowi umysłu kobiety, która pogodziła się ze stratą ukochanego. Narracja to połączenie historii, które dzieją się w jej głowie – teraźniejszości i przeszłości, zmieszanych z refleksjami, wspomnieniami, zniekształceniami pamięci i rzeczywistością.
Spektakl został zrealizowany przez twórczynię teatralną i reżyserkę Sofię Levitską oraz międzynarodowy zespół performerów i artystów zebranych specjalnie na potrzeby tego projektu.

 

Sofia Levitskaia Sofia Levitskaia studiowała teatr fizyczny na Akademii Dell Arte w Toskanii. Studiowała również taniec na Uniwersytecie w Brighton (Wielka Brytania) i ukończyła studia teatralne w Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W swojej pracy dyplomowej pisała o teorii i praktyce devised theatre. Była jedną z osób, które jako pierwsze zaczęły tworzyć w Rosji projekty związane z tematyką przemocy i opieki nad sobą w świecie teatru. Jej misją było rozpoczęcie dyskusji, uwidocznienie tych aspektów pracy w teatrze społeczności, a także pomoc ludziom w podobnym kryzysie i pokazać  skalę solidarności i rozumienia wobec takich osób. Pokazała w jaki sposób ich doświadczenie przemocy w edukacji i pracy musi być opowiedziane i przepracowane. Sofia wraz z zespołem stworzyli przewodnik terapeutyczny, który ma pomóc przejść przez wszelkie etapy edukacji i pracy w teatrze. Przez ostatnie kilka lat Sofia tworzyła różne projekty edukacyjne i uczyła teatru fizycznego i ruchu. Jest reżyserką dwóch projektów teatru fizycznego, które składały się z laboratorium i spektaklu „Youkali” i „Youkali. Остров тебя”. Sofia jest również producentką – pracowała przy spektaklach, projektach edukacyjnych i wydarzeniach, zarządzała projektami i PR.

Instagram.com/levitskayas

Katya EgorovaKatya Egorova jest rosyjską aktorką i performerką. W 2018 roku ukończyła Moskiewski Instytut Teatralny im. Borisa Szczukina. W roku 2019 wraz z Teatrem ZAR prezentowała spektakl „Anhelli. Skowyt” na Olimpiadzie Teatralnej w Todze (Japonia) i w Sankt-Petersburgu (Rosja). Jako członkini Teatru ZAR brała udział m.in. w spektaklach: „Złowiony”, „Back to Beckett”, „Medee/Mojry”, „Materiały do Pokojówek”.   Uczestniczyła w takich międzynarodowych projektach jak Actors Hub czy Atelier de l’acteur w Paryżu. Współpracowała z IPAC we Francji. Dodatkowo wraz z Teatrem ZAR współtworzy programy edukacyjne, np.  „ZAR Intense” i „ZAR Sessions”. Jest koordynatorką projektu „NUCLEAR WAR. look at how I’m forgetting you” oraz asystentką reżyserki –  Sofii Levitskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w śpiewie w chóralnym, które obejmuje szeroki zakres muzyczny: od prawosławnych i katolickich pieśni po muzykę różnych narodów.

Reżyserka Sofia Levitskaia
Autor „Nuclear War” Simon Stephens
Wykonawcy i współtwórcy Katya Egorova, Anna Filiptseva, Tati Lemesheva, Erko Sild, Edward Skaines, Gintarė Šmigelskytė
Asystentka reżyserki 
Katya Egorova
Kompozytor Kirill Parastaev
Scenografka Marusya Pavlova
Asystent techniczny Maciej Mądry
Oświetlenie Jakub Dziedzicki
Kostiumy Stesha Ostrova
Dźwięk Szymon Tomczyk
Projekcje Jarosław Siejkowski
Wideo Tati Lemesheva
Opiekunka wokalny Katya Egorova
Asystentka scenografki Marie Walker
Druga asystentka reżyserki Tati Lemesheva
Koordynatorka projektu: Katya Egorova

Teaser Tati Lemesheva

W spektaklu wykorzystano:
Instalację dźwiękową „Archipelago” Olega Gudacheva
Fragment autorskiego monologu Gintarė Šmigelskytė
Cover utworu „Romance” zespołu Ex:Re
Fotografie z projektu „Broken sea“ Iriny Sadchikovej i Naty Sopromadze i „Grave flowers” Naty Sopromadze oraz fotografie bez tytułu Timofeya Bazila i Sofii Levitskaia.

Premiera: 5 lutego 2024

Produkcja: Instytut Grotowskiego

Specjalne podziękowania dla Jarosława Freta

pon. 5.02.2024, 19.00

wt. 6.02.2024, 19.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Galeria zdjęć