Aktualnie jesteś: Warsztaty

O prostej praktyce performatywnej – proste spotkanie międzyludzkie

Warsztaty prowadzone przez Claudia Santanę Bórqueza i członków Performer Persona Project

9–15/07/2018 {poniedziałek–niedziela}
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

Zapisy do 30 czerwca
W językach angielskim, hiszpańskim i włoskim

O prostej praktyce performatywnej – proste spotkanie międzyludzkie
Fot. Javiera Elgueda

Termin „prosty” kojarzy się z odrzuceniem wszystkich elementów, przedmiotów, dyskursów i codziennych nawyków, za którymi można się chować. To raczej wybór etyczny niż estetyczny. Naszym celem jest spotkanie z otaczającą nas obiektywną rzeczywistością tak, jak jawi się ona naszym zmysłom i jest przez nie postrzegana, bez interpretacji czy osądzania. Chodzi o słuchanie, widzenie, oddychanie i spontaniczne reagowanie w zależności od naszych wewnętrznych potrzeb. Cisza i spokojna uwaga tworzą ścieżkę dla konkretnych działań i spotkań międzyludzkich. Wówczas nasza obecność, tzw. ucieleśniony umysł, może subtelnie pojawić się w pracy performatywnej.

Warsztaty stanowią zaproszenie do eksperymentowania z takimi zagadnieniami, jak: prostota, proste działanie, proste spotkanie międzyludzkie i czysta rzeczywistość. Ich celem jest praca nad strategiami performerskimi skoncentrowanymi na uważności psychofizycznej i wewnętrznej ciszy, które mogą doprowadzić do prostych działań, spotkań i czystej rzeczywistości, które z kolei można potem przetworzyć i ustrukturyzować w performatywną partyturę.

Leśne odosobnienie w Brzezince niesie możliwość przeżycia niepowtarzalnego doświadczenia samopoznania i rozbrojenia samego siebie do pracy artystycznej skupionej na istocie ludzkiej. Nasza praktyka performatywna obejmuje uważną jogę, śpiew, trening fizyczny, a także praktyki prowadzone w ciszy w sali i na zewnątrz. Stopniowo będziemy ograniczali słowo do minimum, aby przez większość czasu pozostawać wspólnie w łagodnej ciszy.

Uczestników prosimy o pisemną odpowiedź na trzy pytania: kim jestem? Co mnie kształtuje? Co jest moim domem? Odpowiedzi można napisać samodzielnie lub zaczerpnąć je z różnych źródeł lub tekstów, które mają osobiste znaczenie. Prosimy także, by uczestnicy przywieźli trzy różne, ważne dla nich pieśni (najlepiej, aby były to pieśni tradycyjne z wybranej kultury). Te materiały mogą pomóc odnaleźć iskrę życia w naszej pracy. Prosimy o przywiezienie wydrukowanych odpowiedzi zarówno w języku ojczystym, jak i tłumaczeniu na język angielski. W twórczej pracy nad działaniami także sugerujemy posługiwać się językiem ojczystym.

Poprzez praktykę, ciszę, materiał osobisty – i przy odrobinie szczęścia – utworzymy łagodną partyturę działań performatywnych, które żyją wśród nas i mogą być dostrzeżone przez zewnętrznych obserwatorów. Pod koniec warsztatów wspólnie z uczestnikami dokonamy podsumowania, które obejmie także wykład Claudia Santany Bórqueza i członków Performer Persona Project na temat procesu rezydencji i metody pracy.

Warsztaty skierowane są do amatorów, studentów i praktyków zainteresowanych pracą performatywną i artystyczną jako medium poznania rzemiosła i samego siebie.

Fot. Maciej ZakrzewskiClaudio Santana Bórquez jest aktorem i reżyserem, magistrem reżyserii teatralnej, pracuje jako profesor teatrologii na Uniwersytecie Playa Ancha w Valparaiso (Chile). Od 2010 roku dyrektor artystyczny Performer Persona Project. Wybrane realizacje: „Vigilia” (2012), „Julia” (2013), „Like a Dog in the Sun” (2013), „Losing the Battle of (the Ebro) Drunk” (2014), „Persona: Świetlistość na ścieżce aktora” (2016) i „Fałszerze duszy” (2016), „Anima” (2017), „The Gentle Disarming of the Self” (2017). W 2015 roku opublikował artykuł „O praktyce i świadomości aktora”a w 2017 roku „Dramaturgię praktyki” (Uniwersytet Playa Ancha). W 2013 roku prowadził specjalistyczny program studiów „Performer”. W latach 2008–2010 pracował jako aktor w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore (Turyn, Włochy). W 2008 roku uczestniczył w cyklu warsztatów „Atelier” realizowanych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz projekcie „Horyzonty” Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards.

Performer Persona Project (Projekt Performatywny Persona) powstał we Włoszech w 2010 roku podczas dwuletniej rezydencji jego lidera, Claudia Santany Bórqueza, w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore de Doménico Castaldo. Projekt tworzą obecnie: Francesca Bono (producent, filmowiec, współpraca twórcza) oraz Juan Pablo Vasquez, Braulio Verdejo i Vicente Cabrera (aktorzy).

Performer Persona Project to praktyka skupiona na żywym doświadczeniu człowieka w działaniu. Cisza, słuchanie i obserwacja są wrotami do tęsknoty, która napędza działanie. Twórcza wizja nabrała kształtu w procesie, który obejmował realizację spektakli, badania i proces formacyjny.

Performer Persona Project prezentował swoje prace w różnych formatach i kontekstach w Chile, Polsce, Anglii i we Włoszech – przy wsparciu Wydziału Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Playa Ancha w Valparaíso (Chile), Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, PRACOWNI || ROSA (Polska) oraz Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore (Włochy).

Więcej informacji: performerpersonaproject.cl

Harmonogram

9–15/07/2018 {poniedziałek–niedziela}

9 lipca {poniedziałek}
9:30 przejazd z Wrocławia do Brzezinki
13:00–18:00 warsztaty

10–14 lipca {wtorek–sobota}
10:00–22:00 warsztaty z przerwą obiadową

15 lipca {niedziela}
9:00–12:00 warsztaty
14:00 przejazd z Brzezinki do Wrocławia

Prosimy uczestników o przywiezienie eleganckich, ale zapewaniających swobodę ruchów strojów do pracy nad działaniami (spodnie, koszule, bluzki, spódnice), ubrań do pracy fizycznej oraz adidasów do pracy na zewnątrz.

Wszystkie działania prowadzone będą w językach angielskim, hiszpańskim i włoskim.

Koszt: 815 PLN

Cena obejmuje noclegi, posiłki oraz dojazd do Brzezinki z Wrocławia. Uczestnicy wspólnie przygotowują posiłki, a także sprzątają salę do ćwiczeń. Opłatę należy uregulować do 30 czerwca 2018.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 30 czerwca 2018 do Justyny Rodzińskiej-Nair na adres: justyna@grotowski-institute.art.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty stanowią część rezydencji artystycznej „O prostej praktyce performatywnej” realizowanej przez Performer Persona Project w Instytucie Grotowskiego.

Dofinansowano ze środków

Logo ministerio cultura      3 logo_upla (2)

Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

Galeria zdjęć