Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Kursy wiodące / Szamanizm syberyjski. Praktyka
Warsztaty dr. Jędrzeja Morawieckiego dla grupy roboczej w ramach OUP, gość: dr Wiktor Chrul, Uniwersytet Moskiewski im. Michaiła Łomonosowa
8/04/2017 {sobota}
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa
Dzięki wiedzy zdobytej na wykładzie oraz po lekturze zadanych publikacji postaramy się zrozumieć specyfikę socjalizacji w rzeczywistości Związku Radzieckiego. Opisy proponowane przez historyków skonfrontujemy z praktyką. Do zmiennych historycznych dobierzemy odpowiednie wskaźniki, zawarte w wywiadach biograficznych. Każdy z uczestników otrzyma wywiad do analizy. Na tym etapie będziemy się starać zrozumieć nie tyle te elementy, które są charakterystyczne dla szamanizmu, ile te, które wynikały z socjalizacji radzieckiej oraz próby budowania ateistycznej duchowości „nowego człowieka radzieckiego”. Na warsztatach będzie gościł dr Wiktor Chrul, który odpowie na pytania uczestników, wytłumaczy specyfikę rozwoju religii w czasach radzieckich oraz wyjaśni niuanse współczesnej polityki religijnej w Rosji.
Jędrzej Morawiecki jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, współtworzy grupę Dziennikarzy Wędrownych. Za reportaże Łuskanie światła był nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak (2011), nagrodę tę otrzymał rok później za książkę Krasnojarsk zero, napisaną razem z Bartoszem Jastrzębskim. W 2014 roku wydali wspólnie: Innego piekła nie ma oraz Cztery zachodnie staruchy (nominacja do nagrody Warto „Gazety Wyborczej Wrocław”). W 2015 roku ukazała się jego książka Jutro spadną gromy, napisana z Bartoszem Jastrzębskim i Maciejem Skawińskim. W 2016 roku opublikował z Piotrem Brysaczem zbiór Ani żadnej wyspy. Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym (z Maciejem Migasem), laureat Stypendium im. Jacka Stwory, Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii publicystyka. Za reportaż radiowy zrealizowany wspólnie z Magdą Skawińską otrzymał nagrodę Reporterzy – Reporterom, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej.
W latach 1998–2008 był związany z „Tygodnikiem Powszechnym” i jako reporter pracował w agencji Reuters. Publikował w „Polityce” i „National Geographic”; współpracował z I i III programem Polskiego Radia, epizodycznie z Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Obecnie publikuje w czasopismach: „Nowa Europa Wschodnia”, „New Eastern Europe” i „Więź”, oraz w periodyku reporterskim „Dziennikarze Wędrowni”.
Więcej informacji: www.dziennikarze-wedrowni.org
Wiktor Chrul jest badaczem religii, dziennikarzem, korespondentem ds. religii Rosyjskiej Agencji Prasowej „Novosti” („Russia Today”), wcześniej Agencji RIA „Novosti”. Docent Wydziału Dziennikarstwa Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. Michaiła Łomonosowa. Wykładał w Seminarium Katolickim w Petersburgu (1999–2011), Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2006), Central European University w Budapeszcie (2011). Autor książek w języku rosyjskim, m.in. publikacji Religia, mass-media i wyobrażenia Boga we współczesnej Rosji; autor serii „Religia i mass-media”. Członek grupy roboczej Media, Religion and Culture stowarzyszenia IAMCR (International Assoctiation of Media and Communication Research); należy również do ECREA (European Communication Research and Education Association) i IFJ (International Federation of Journalists).
Proponowana bibliografia
Wydawnictwa zwarte
Film
Materiał audio
Bibliografia uzupełniająca zostanie podana na zajęciach grupy roboczej.