Oddech/ciało. Camp

Obóz praktyczny prowadzony przez Jakuba Gontarskiego, Anetę Zwierzyńską, Adama Boczarskiego i Michała Maciaszka

wt.–niedz. 17–22/08/2021
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 10 sierpnia
Języki: polski, angielski

Oddech/ciało. Camp
Fot. Humberto Araujo

Obóz „Oddech/ciało. Camp” to sześć energicznych dni zdrowej i kreatywnej pracy z oddechem i ruchem pod okiem czterech profesjonalnych nauczycieli. Taniec, sztuki walki, praktyka movement i techniki oddechowe to cztery główne filary obozu.

Będziemy stymulować i usprawniać nasz układu ruchu – jego motoryczność, mobilność, elastyczność oraz stabilność. Przyjrzymy się naszym wzorcom fizycznym, nawykom ruchowym i oddechowym. Nie zabraknie budzenia świeżej percepcji, uważności i obecności. Stworzymy bezpieczne pole do poszerzania świadomości w budowaniu autonomii, pozostając jednocześnie w relacji z drugim człowiekiem i otoczeniem. Wejdziemy na ścieżkę twórczej ekspresji oraz odkrywania wartości kształtujących ciało i umysł. Uczestnicy będą mieć całodniowy dostęp do sali. Poza praktycznymi zajęciami czeka nas kontakt z cudowną naturą (park i las), wieczory filmowe, dyskusje, jamy ruchowe, ognisko.
Jakub Gontarski

 

Aneta Zwierzyńska / release technique/ floor work/ capoeira/ oddech
17 sierpnia 2021

Zajęcia są kulminacją szesnastu lat badań nad wymianą praktyki i studiów między capoeirą a tańcem współczesnym, głównie dynamic release technique i floor work. Te organiczne formy ruchu przenikają się w swojej fizyczności, kreatywności i improwizacji, kładąc nacisk na dynamikę spirali oraz na związek pomiędzy ciałem, umysłem a duchem. Zajęcia Anety łączą wysoki poziom dyscypliny psychofizycznej niezbędnej przy treningu capoeiry oraz sztuk walki do bardziej medytacyjnych release technique i floor work. Poprzez prace z oddechem, zainspirowane sztukami walki i pranajamą (joga), zajęcia łączą poetycką figlarność i animalistyczną fizyczność, proponując ekscytujący wymiar zabawy/walki/tańca dla tancerzy, capoeiristas, pasjonatów sztuk walki i szeroko pojętego ruchu.

 

Adam Boczarski / japońskie ju-jitsu/ movement/ oddech
18 sierpnia 2021

W pierwszej części warsztatów podzielę się swoją wiedzą zarówno z zakresu świadomego oddechu (medytacji), jak i połączenia dwóch wzajemnie dopełniających się światów: oddechu i ciała (mięśni głębokich, ścięgien, stawów) przygotowywanego do zwiększonego wysiłku fizycznego. Chciałbym wykorzystać tradycyjne japońskie formy ruchowe, które bazują na koordynacyjnym sposobie przenoszenia środka ciężkości z centrum do aparatu psychosomatycznego, co przełoży się na wzmocnienie układu ścięgniowo-mięśniowego. To z kolei da możliwość usprawnienia motoryki ciała i optymalizację kultury ruchu. Dzięki temu poprawie ulegnie kontrola zmian w poruszaniu się, przy jednoczesnym zachowaniu świetnie kontrolowanego środka ciężkości. Następnie skupię się na realnych podstawach samoobrony. Głównie będą to wybrane przeze mnie techniki skutecznej samoobrony. Pokażę też w jaki sposób uspokoić umysł w sytuacji realnego zagrożenia, w której to poprzez emocje dużo gorzej jesteśmy w stanie ocenić sytuację, jak i podjąć skuteczna samoobronę. W drugiej części zajęć przedstawię podstawy posługiwania się kijem oraz nożem. Ostatnim elementem zajęć będą podstawy shiatsu, które będzie można wykorzystać, aby pomóc najbliższym.

 

Michał Maciaszek / movement/ fundamenty/ oddech
19 sierpnia 2021

„Nie przestajemy się bawić, bo się starzejemy. Starzejemy się, bo przestajemy się bawić.” Całe życie spędzamy w ciele, które nie umie nie „trenować”. Dostosowuje się ono do otaczającej rzeczywistości niezależnie, czy siedzimy na kanapie, czy biegniemy maraton, i rozwija się tak, byśmy stali się jak najlepsi w tym, co robimy najczęściej. Dlatego warto nauczyć się świadomego posługiwania ciałem tak, aby stało się naszym sprzymierzeńcem, a nie kłopotem. Movement basics wprowadza rewolucyjne rozwiązanie do rozwoju ruchowego. Ma ono zarówno potencjał terapeutyczny poprzez odwrócenie niekorzystnych efektów obecnego stylu życia, jak i rozwojowy poprzez znalezienie form mających stymulować nas zarówno fizycznie, jak i intelektualnie.

Tematami pracy są fundamenty ruchu i terminologia, mobilność, oddech, kinetic koans, stanie na rękach, akrobacje i lokomocje. Popracujemy również z najbardziej nieprzewidywalnym, czyli z partnerem.

 

Jakub Gontarski / movement/ koordynacja motoryczna/ oddech
20–22 sierpnia 2021

Treningi, którymi się podzielę służą poprawie i rozwojowi koordynacyjnych zdolności motorycznych i poczucia rytmu. Zbudowane są z ćwiczeń wspierających integrację systemu nerwowo-mięśniowo-stawowego, siłę oraz plastyczność mózgu. Poziom sprawności motorycznej człowieka wynika w znaczącym stopniu z koordynacyjnych zdolności motorycznych, które warunkują czynności ruchowe i decydują w dużej mierze o efektywności działań i zachowań motorycznych jednostki bez względu na dyscyplinę ruchową. Pojęcie „zdolność koordynacyjna” dawniej ujmowano synonimicznie jako „zwinność”, rozumianą jako „zdolność do scalania ruchów różnych rodzajów w jedną całość oraz zdolność do szybkiego przestawiania się z jednych aktów ruchowych na inne” (L. Denisiuk, H. Milicerowa, „Rozwój sprawności motorycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”, Warszawa 1969). Tematy pracy: rozgrzewka, łączenie ruchów, różnicowanie ruchów, poczucie równowagi, orientacja czasowo-przestrzenna, rytmizacja ruchów, timing, praca na własnym ciężarze ciała, ćwiczenia wzmacniające (izometryczne, izotoniczne), ćwiczenia integrujące lewą i prawą półkulę mózgową (trajektorie ósemkowe, przeciwstawne wektory ruchowe), rytmizacja ciała, gry interaktywne zwiększające poziom uważności i kreatywności ruchowej.

Metoda oddechowa Oxygen Advanatge® to naukowa metoda oddechowa poprawiająca wydajność procesów fizjologicznych i biomechanicznych naszego ciała. To autorski program stworzony przez Patricka McKeowna, który jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie oddychania. Przyjrzymy się wzorcom oddechowym, pogłębimy wiedzę z fizjologii oddechowej. To metoda wspierająca profesjonalnych sportowców, zawodników sportów walk, pasjonatów sztuki walk, tancerzy, aktorów oraz ludzi zajmujących się różnymi dziedzinami rekreacji i nie tylko.

„Moim kierunkiem w rozwoju to ciało gibkie, zwinne, wytrzymałe, mobilne, wrażliwe, instynktowne, obecne, czujne w przepływie, ciało zintegrowane w oddechu, rytmie i z wyostrzonymi zmysłami”.

Aneta ZwierzyńskaAneta Zwierzyńska jest profesjonalną tancerką, nauczycielką capoeiry i choreografką. Na Uniwersytecie Antona Brucknera w Austrii uzyskała podwójny tytuł magistra, studiując badania nad ruchem i pedagogikę tańca. Szkoliła się i pracowała w Polsce, Austrii, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Jej badania ruchowe prowadzone były w Brazylii , a ich przedmiotem była możliwość wymiany doświadczeń z tańca współczesnego i capoeiry. Występowała z różnymi zespołami i teatrami tańca w Europie i Brazylii, miedzy innymi: E33 Dance Company, Guarini Dance Company, Animal Radio, Sean Graham, Alter Dance, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, Liz King, D.ID (Dance Identity in Oberwart), Tanztheater Springschuh (Tanz Quartier), Schauaacker Feat Cia i Teatrem Avatar. Aneta obecnie pracuje jako tancerka dla Beatrice Allegranti Dance Theatre oraz prowadzi regularne zajęcia i warsztaty z wymiany doświadczeń pomiędzy tańcem współczesnym i capoeirą. Uczyła w Europie i Brazylii m.in. w Athens Cultural Centre, Greenwich Dance, Teatrze Avatar, Pineapple Dance Studio, London Studio Center, Royal Dance Academy, The Place i TripSpace w Londynie. W 2020 roku została również zaproszona do prowadzenia zajęć dla profesjonalnych tancerzy w Rambert Dance Company. W 2016 roku Aneta była głównym choreografem spektaklu „Płonąca wyspa” podczas ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Przez wiele lat współpracowała z Faridem Herrerą podczas treningów Need of MOVEment.

Kuba Gontarski, fot. Marcin OsmanJakub Gontarski jest trenerem, certyfikowanym instruktorem programów oddechowych Oxygen Advantage® oraz Buteyko Clinic International® Accredited Practitioner. Pracuje jako certyfikowany trener personalny pod okiem Steve’a Maxwella (USA) i wielu innych mistrzów. Specjalizuje się w treningu ogólnorozwojowym i koordynacyjno-motorycznym. Certyfikowany instruktor rekreacji ruchowej (specjalizacja samoobrona AZS-AWF Wrocław). Absolwent Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych „13” pod kierunkiem Marka Sołka. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach projektów badawczych BodyConstitution i Actor’s Atelier. W latach 2013–2016 współpracował z Józefem Fruckiem z Fighting Monkey i innymi wybitnymi pedagogami ruchu. Współpracuje z wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie jako trener-pedagog. Dziewięć lat uprawiał japońskie judo w klubach sportowych Gwardia Wrocław i AZS-AWF Wrocław, dziesięć lat trenował Capoeira (w Brazylii i wielu krajach europejskich) i związany jest z nią do dziś. Trenuje boks, biega, czerpie inspiracje z różnych dziedzin ruchu. Przez siedem lat praktykował kontakt improwizacje i taniec współczesny w Polsce i za granicą. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych MOMENTUM. Współorganizuje Wrocławski Festiwal Ruchu „Cyrkulacje”. Lider programu edukacyjnego Planet Kids we Wrocławiu. Współpracował z przychodnią rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczną AGAVITA. Twórca programu edukacyjnego Bojowy Partnering. Ma trzydzieści lat doświadczenia w treningu ogólnorozwojowym, sporcie, sztukach i sportach walki oraz tańcu.

www.jakubgontarski.com
www.youtube.com/@martialpartnering2109
www.facebook.com/OddechRuchTransformacja
www.facebook.com/martialpartnering/

Adam BoczarskiAdam Boczarski z wykształcenia jest magistrem etnologii i antropologii kulturowej (specjalizacja Japonia). Ma 2 stopień dan w starojapońskim ju-jitsu, przyznany w szkole Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu oraz jest licencjonowanym instruktorem rekreacji ruchowej o specjalizacji: samoobrona. Starojapońskim ju-jitsu zajmuje się od 24 lat. Swoją drogę związaną z tą sztuką walki rozpoczął w 1997 roku pod okiem Soke Krzysztofa Jankowiaka ze szkoły Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu (9 dan ju-jitsu, 9 dan kenjustu). Jest jednym z najstarszych uczniów Mistrza. Szkolił się również u Soke Keido Yamaue (pochodzącego z japońskiego rodu Tokugawa, którego przodkowie rządzili Japonią w latach 1603–1868 roku) posiadacza 10 dan w Yamaue Aki jutsu oraz 10 dan w Nord shaolin Kung Fu. Jego nauczycielami byli również: Soke Anthony Fernades (10 dan Seibukan Ryu ju-jitsu), prof. Ryszard Zieniawa (7 dan judo kodokan), Shihan Dariusz Otocki (8 dan ju-jitsu), Shihan Aleksander Horbatyuk (6 dan ju-jitsu, 5 dan sambo) i wielu innych. Adam Boczarski aktywnie bierze udział w seminariach krajowych jak i zagranicznych, wciąż podnosząc swoje umiejętności, zarówno z zakresu samoobrony, jak i shiatsu (automasażu leczniczego).

Michał MaciaszekMichał Maciaszek od dziecka był związany z ruchem. W wieku pięciu lat trenował już sztuki walki, a w wieku lat ośmiu dołączył do sekcji Gimnastycznej CWKS Legia. Po zakończeniu kariery zawodniczej nie przestał rozwijać się ruchowo w różnych dyscyplinach pokrewnych (akrobatyka, parkour, tricking, kalistenika, capoeira). W swojej wieloletniej karierze sportowej i podróżniczej otarł się o przeróżne dyscypliny od kulturystyki, przez muay thai, jogę do medytacji. Od lat używa swojej wiedzy o ruchu i bezruchu modyfikując ją tak, by pomóc w treningu zarówno zawodowych sportowców, jak i wracających do ruchu po przerwie. Prowadził szereg autorskich zajęć ruchowych inspirowanych Movement Culture, Ido Portal oraz Fighting Monkey, jak i warsztaty z AcroYogi, gimnastyki pod crossfit, akrobatyki, stania na rękach, animal flow, testy sprawnościowe Functional Movement Screen oraz Anatomy Trains in Motion. Jest również trenerem blackroll i nauczycielem Jogi RYT200. Współtworzył Akademię w Gruncie Ruchu.

Koszt: 1250 PLN

W cenie obozu są nocleg oraz obiady i kolacje. Noclegi są w pokojach gościnnych o bardzo dobrym standardzie. Budynek znajduje się blisko rzeki, parku i lasu.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do Jakuba Gontarskiego na adres: jakubgontarski.trener@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 300 PLN do 10 sierpnia.