Aktualnie jesteś: Warsztaty

Odetchnij – zaśpiewaj

II Letnie warsztaty Studia Voice In Progress Joanny Kurzyńskiej

pt.–czw. 1–7.09.2023
Leśna baza Instytutu Grotowskiego, Brzezinka

Warsztaty prowadzone w języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski
Zapisy do 20 sierpnia 2023

WARSZTATY ODWOŁANE

Odetchnij – zaśpiewaj
Fot. Dominik Kurzyński AQQ Media

„Odetchnij – zaśpiewaj” to nowa propozycja warsztatowa w działalności Studia Voice In Progress. Po raz pierwszy liderka Studia, Joanna Kurzyńska zaprasza na wyjątkowe spotkanie z głosem w zaciszu historycznej leśnej bazy Instytutu Grotowskiego w Brzezince.
Codzienna intensywność zajęć, odizolowanie od codzienności to okoliczności, w których każdy głos będzie miał czas i przestrzeń, by wydobyć się bez przeszkód.
Sześciodniowe spotkanie będzie miało charakter głębokiej i pełnej skupienia eksploracji. Joanna Kurzyńska poprowadzi uczestników i ich głosy w stronę lepszego zrozumienia, większej  świadomości oraz rozwibrowania. Czerpiąc z pracy swoich mistrzów, od których wciąż się uczy, Kurzyńska pragnie od dać głosowi należną mu swobodę i wolność, przyzwolenie na szczerą ekspresję.

„Choć wsłuchanie się w swój głos ma w dużej mierze wymiar duchowy, podczas „Odetchnij – zaśpiewaj” postaramy się podejść do tematu, stojąc mocno na ziemi, na swoich własnych nogach, próbując nazwać zjawiska po imieniu, jak najbardziej klarownie. Zdarzają się i w tym bardzo metafizyczne przeżycia, ale nie są one celem. Unikam jakiegokolwiek szamaństwa w moim podejściu do pracy”.

Praca będzie podzielona na tę indywidualną i taką, która koncentruje się na doświadczeniu grupowym.
Każdy uczestnik będzie miał szansę otworzyć swoją własną ścieżkę pracy z głosem.
Wszyscy, jako grupa, będą mogli doświadczyć siły wsparcia, jakie daje wzajemne dzielenie się głosem i spotkanie w nim (poprzez pieśń, rozmowę, oddech, ruch, milczenie).

Elementy pracy:

  • trening fizyczny budzący komunikację na linii głowa – ciało – głos,
  • podstawy metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater (dokładna i uważna progresja ćwiczeń, krok po kroku),
  • połączenie głównej myśli Linklater z głosem śpiewanym – czy z poziomu odetchnij można przejść w pieśń?
  • rozgrzewki wokalne – aspekty techniczne w pracy z głosem,
  • tekst – jak sposób mówienia wpływa na to, jak odbiera mnie świat?
  • pieśń – uwolnić prawdziwy potencjał pieśni poprzez uwolnienie od blokad fizycznych i mentalnych,
  • rezonatory – praca z podstawowymi rezonatorami i ich znaczeniem w posługiwaniu się głosem,
  • „harmonia wspólnego śpiewu” – doświadczenie spotkania w bogactwie tradycyjnych pieśni wielogłosowych.

Warsztat ma charakter otwarty. Ze względu na indywidualne podejście do uczestników, każdy będzie miał szansę pracować z głosem na miarę swoich potrzeb i możliwości.
Umiejętności wokalne i aktorskie nie są żadnym wymogiem. Każdy ma prawo pracować ze swoim głosem z indywidualnych powodów.

Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki tego miejsca sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.
Leśna baza sprzyja zatopieniu się w ciszy wśród otaczającej natury – lasów, jezior, leśnych strumyków, w oddaleniu od miejskiego hałasu. Cisza stwarza możliwość przyjrzenia się sobie, usłyszenia siebie. Bycia tu i teraz.

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim na czym trzeba. W praktyce aktorka, wokalistka, kompozytorka i pedagog aktorstwa oraz pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek, swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współzałożycielka Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 2020-2021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego głównie poprzez Studio Kokyu w latach 2017-2023 (współprowadzenie z Przemysławem Błaszczakiem linii badawczej i warsztatowej Studia, spektakl „Halo?” w 2018 r., „Działanie Medea” w 2022/23 r.), a także autorskie Studio Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególną uwagą dla metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

Uhonorowana medalem Zasłużona dla kultury polskiej w grudniu 2021 roku.
Pierwsza w Polsce nauczycielka z tytułem Designated Linklater Teacher (od 2023 roku).

Gwarantujemy transport z centrum Wrocławia do Brzezinki i z powrotem.

pt. 1.09.2023 – przyjazd  późnym popołudniem, wspólna kolacja

Plan dnia 2–6.09.2023:

8.30–9.30 śniadanie
9.30–10.00 wstrojenie się w dzień – indywidualna praca w przestrzeni
10.15–13.00 sesja pracy
13.00–15.00 przerwa obiadowa
15.00–18.00 sesja pracy
18.30–19.30 kolacja
19.30–21.00 śpiewanie pieśni/sauna/projekcje/nocny spacer/relaksacja

Wyjazd w czwartek 7.09 rano, tuż po śniadaniu i posprzątaniu Brzezinki.

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów wspólnie przygotowują posiłki a także sprzątają salę do ćwiczeń. Początek września bywa chłodniejszy, dlatego warto przygotować ubrania na niższą temperaturę i deszcz, a także środki na komary.
Zamieszkamy w klimatycznych kilkuosobowych pokojach. Łazienki są wspólne, podobnie jak przestrzeń kuchenno–jadalna.

Co przygotować:

  • fragment tekstu w swoim języku (ok. 10 zdań/20 linijek wiersza), w którego treści jest coś istotnego dla osoby mówiącej, ważna jest osobista relacja z tekstem,
  • piosenkę/pieśń bliską sercu lub jej fragment, najlepiej w języku ojczystym,
  • notes i coś do pisania.

Co warto zabrać:

  • wszelkiej maści instrumenty.

Ćwiczymy głównie boso lub w skarpetkach, w wygodnych strojach treningowych (długie spodnie, bez guzików, pasków i zamków). Warto mieć także cieplejszą bluzę, szal, grube skarpetki na mniej dynamiczne części pracy.

Podczas warsztatów będzie obecny fotograf i filmowiec. Materiały foto i video zebrane podczas pracy posłużą do promocji Studia Voice In Progress. Zadbamy o komfort uczestników i czułe podejście do rejestrowania tak subtelnej pracy.

Koszt: 2200 PLN/500 EURO

Early bird: 1900 PLN/450 EURO – dla pierwszych 8 osób

Cena obejmuje pełne wyżywienie, noclegi i transport.

Zapisy

Bezzwrotna zaliczka rezerwująca miejsce: 900 PLN/200 EURO. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa do 30 dni przed terminem warsztatów następuje zwrot wpłaty pomniejszonej o zaliczkę (900 PLN/200 EURO), do 15 dni – 50% wpłaconej kwoty pomniejszonej o zaliczkę, w przypadku późniejszej rezygnacji wpłata jest bezzwrotna.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać najpóźniej do 20 sierpnia 2023 na adres: jk.voiceinprogress@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 900 PLN/200 EURO (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą). Brak wpłaty zaliczki w ustalonym terminie jest rozumiany jako rezygnacja z udziału.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

Współorganizator:

 

Fundacja Zarzewie vector logotyp

Galeria zdjęć