Aktualnie jesteś: Warsztaty

Opowieść głosu

Warsztaty prowadzone przez Ditte Berkeley

sob.–wt. 18–21.06.2022, 16.00–20.00
Studio Na Grobli

Zapisy do 11 czerwca

Zajęcia prowadzone w języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski

Opowieść głosu
Fot. Tobiasz Papuczys

Każdy głos ma do opowiedzenia historię, a właściwie milion historii – w zależności od pieśni, którą śpiewa, tego, czego doświadcza, osoby, której słucha, dźwięków, które go otaczają, stanu, w którym jestem ja, która śpiewam.

Jako aktorka wchodzę w dialog z moim głosem za każdym razem, gdy śpiewam pieśń. Pytam: „Jak ją dziś zaśpiewamy? Jaką historię opowiada?”. Nasze poszukiwania przynoszą odpowiedzi, ale też nasuwają nowe pytania. To codzienna praca aktorki/kobiety, która chce, żeby pieśń stała się narzędziem głębokiej wymiany doświadczenia między nią/nim a słuchaczami. Głos jest nagi – pozwala na dzielenie się z innymi na poziomie, do którego nie przywykliśmy i na którym często czujemy się niepewnie. Badanie jego granic i związków z fizycznym doświadczeniem, z obrazami, ze skojarzeniami, wzbogaca nasze narzędzia komunikacji i otwiera przestrzeń odkryć.

Podczas warsztatów uczestnicy skupiają się na swoich i obcych głosach oraz relacjach między nimi. To daje podstawę do ufności wobec głosu i przynosi narzędzia, którymi możemy głos wzmacniać – poprzez oddech, fizyczne wsparcie, wyobraźnię. Warsztaty umożliwiają odkrywanie siły głosu, kiedy występuje solo, i jego moc, gdy składa się na bogactwo wspólnego brzmienia.

Warsztaty opierają się na pracy grupowej i wzajemnym wsparciu – pracując w zespole, rozwijamy się jako jednostki. Ten rodzaj pracy jest niezwykle cenny we współczesnym świecie, nastawionym na jednostkę i konkurencję. Tradycja śpiewu polifonicznego łączy ludzi w radości wspólnego tworzenia pięknie brzmiącej muzyki.
Ditte Berkeley

Ditte_Berkeley_fot_Magdalena_Madra

Ditte Berkeley (Dania/Wielka Brytania) urodziła się w Danii, wychowała w Hiszpanii. Studiowała aktorstwo w londyńskim Rose Bruford College of Speech and Drama (2001). Jest aktorką, współtwórczynią Teatru ZAR we Wrocławiu. Brała również udział w licznych wyprawach zespołu od momentu jego założenia. Występuje w spektaklach Teatru ZAR: w tryptyku (Ewangelie dzieciństwa, Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie, Anhelli. Wołanie) oraz w spektaklu Armine, Sister.

Od 2006 roku współpracuje z Instytutem Grotowskiego jako badaczka w domenie głosu. Była inicjatorką i dyrektorką artystyczną cyklicznego projektu VoicEncounters, uczestniczyła w poszukiwaniach w sferze głosu w ramach programu BodyConstitution. W Roku Grotowskiego 2009, we współpracy z Centre for Performance Research z Walii, zorganizowała w Instytucie Grotowskiego wrocławską edycję międzynarodowego festiwalu Giving Voice. Współpracowała ze Studiem Matejka w latach 2010–2013 w zakresie treningu wokalnego i pracy muzycznej. Z Teatrem ZAR prowadzi m.in. warsztaty W głąb dźwięku. Liderka warsztatów Opowieść głosu (Pieśń, która mówi), odbywających się zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Cena: 700 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 11 czerwca 2022 roku do Ditte Berkeley na adres berkeleyditte@gmail.com, wpisując w temacie wiadomości „Opowieść głosu”. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Galeria zdjęć