Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne / Wydarzenia towarzyszące

OSINT, dezinfo i scena

Warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Wojciecha Cieślę
W ramach III edycji Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

pt. 21.06.2024, 16.00–18.00
BULVARY (ul. Księcia Witolda 11)

Udział bezpłatny, zapisy do 16.06.2024

OSINT, dezinfo i scena
proj. Dorota Bator

Czy spotkanie dziennikarzy i twórców teatralnych ma sens, skoro z założenia jedni zajmują się faktami, a drudzy fikcją? Czego dziennikarze i twórcy teatralni mogą się od siebie wzajemnie nauczyć? Czy w teatrze można wykorzystać narzędzia OSINT (Open Source Intelligence Techniques), dzięki którym reporterzy śledczy weryfikują dziś informacje? Jak to robią? Czy w teatrze jest miejsce na analitykę śledczą?

Dziennikarstwo śledcze często sprowadza się do opisów skandali. Gdy skandalizujemy w celach dramatycznych, popadamy w populizm albo mówimy nieprawdę, dezinformujemy.  

Czasami sami jesteśmy dezinformowani, w ogóle o tym nie wiedząc. Granica jest cienka. Stwarza to rozmaite zagrożenia: prawne (pozwy sądowe) i zawodowe (utrata wiarygodności). Właśnie dlatego fakty, na podstawie których są tworzone scenariusze teatralne, powinny przechodzić weryfikację, tak abyśmy byli pewni, że wszystko, co usłyszymy na scenie, jest prawdziwe. 

Podczas warsztatów przyjrzymy się faktom, które znalazły drugi dom w sztuce. Uczestnicy będą mogli sprawdzić, czy trudno je weryfikować, oraz dowiedzą się, jakimi narzędziami można to robić. A przede wszystkim – jak to robią najlepsi.

fot. FrontstoryWojciech Cieśla jest założycielem i członkiem międzynarodowego kolektywu dziennikarzy Investigate Europe oraz redaktorem naczelnym portalu FRONTSTORY.PL. Od 23 lat  jest dziennikarzem śledczym. Publikuje na łamach „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Dziennika” oraz tygodnika „Newsweek”.

Udział bezpłatny, zapisy do 16.06.2024

Formularz zgłoszeniowy

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Każda osoba uczestnicząca w warsztatach powinna mieć swój laptop z możliwością połączenia się z wi-fi.

bulvary_cmyk_black