Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne

Patrz mi w oczy

Finałowe czytanie Anny Wieczorek w ramach II Konkursu na Dokumentalne Czytanie Performatywne
W ramach III edycji Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

Osoby niepełnosprawne Tłumacz polskiego języka migowego PJM

niedz. 23.06.2024
BLOK 2, 18.00–20.30, czytanie nr 4
Centrum Sztuk Performatywnych Instytut Grotowskiego
Czas trwania: 30 minut

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Czytanie dokumentalne, którego scenariusz powstał na podstawie rozmowy z Darią, obywatelką Ukrainy, która przeżyła gwałt wojenny i podzieliła się swoim doświadczeniem z autorką czytania. Tematyka gwałtu wojennego wciąż powraca w debacie publicznej, jednak przestrzeni na rozmowę o tym, co naprawdę dzieje się na okupowanych przez Rosjan terenach, wydaje się być ciągle za mało – dlatego twórcom czytania szczególnie zależy na tym, aby w bezpośredni i uczciwy sposób opowiedzieć historię kobiety, która doświadczyła tego piekła na własnej skórze.

fot. archiwum własneAnna Wieczorek (ur. 1992) jest aktorką, dramaturżką i reżyserką. Ukończyła aktorstwo na Wydziale Lalkarskim we wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła także Szkołę Pisania Sztuk prowadzoną przez Artura Pałygę przy Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Kocha teatr, ale nigdy nie zapomina o literaturze. Zdobyła główną nagrodę aktorską na 29. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu za rolę Zagubionego Chłopca (OTLiA, reż. P. Passini). Jest autorką sztuk dla dzieci i młodzieży wystawianych w teatrach w całej Polsce (m. in.  „Koniec bajki” – Olsztyński Teatr Lalek, „Złota”  – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, „Kazuko. Baśń japońska” – Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, „Panie Malczewski”  – Instytut im. J. Grotowskiego). Otrzymała Nagrodę Miasta Opola w Dziedzinie Kultury za debiut kulturalny roku za stworzenie scenariusza oraz współreżyserię (wraz z Dorotą Bator) autorskiego monodramu „Uciec od rozpaczy”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Młoda Polska dla młodych artystów, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają. Stypendium zostało przyznane na realizację własnego scenariusza i wyreżyserowanie spektaklu „Troja. Wojny nie będzie!”. Scenariusz do tej sztuki został zakwalifikowany do półfinału 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Od 2021 współtworzy projekty teatralne realizowane w ramach  Teatru na Faktach („W sieci”, „Historja”, „Bliskie ballady i dalekie romanse”, „Daleko”). 

fot. archiwum własnePiotr Starczak to aktor-lalkarz, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. Ukończył kursy aktorstwa w Lart studiO i na warsztatach aktorskich Doroty Zięciowskiej i Zbigniewa Kalety. Przed studiami działał w Teatrze Graciarnia (zagrał rolę w spektaklu Macieja Bałamuta „Niktowie”, wziął udział w Festiwalu Łaknienia w Goleniowie), a także na Scenie21 przy Teatrze Nowym w Krakowie (zagrał rolę Sorina w „Mewie”, reż. Sebastian Myłek, dramaturgia Joanna Oparek; spektakl zgarnął główną nagrodę w 2015 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Studenckich i Niszowych EPIZOD w Krakowie). W trakcie studiów brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalek FOTEL w Juszkowie ze spektaklem „Smacznego, proszę wilka!” w reż. Katarzyny Hory. Występował także w spektaklu „RYSZ///ARD” teatru R3 w reżyserii Ady Tabisz (udział w Festiwalu Szekspirowskim w nurcie SzekspirOFF w Gdańsku oraz Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Pro Contra w Szczecinie). Zagrał przedstawienie dyplomowe „Książę i król” w reżyserii Artura Dwulita (spektakl został zaprezentowany na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych w nurcie offowym). Zrealizował spektakl „Historja” (reż. Dorota Bator) w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, w ramach projektu „Teatr na faktach”. Wziął udział w słuchowisku „Kiedy jesteś między wodą a lwem morskim… uciekaj!” w reżyserii Doroty Bator. Interesuje się sportem i kulturą ludową (wieloletni członek Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”).

Scenariusz i reżyseria: Anna Wieczorek

Występują: Anna Wieczorek, Piotr Starczak

niedz. 23.06.2024
BLOK 2, 18.00–20.30