Film dokumentalny w reżyserii Nathalie Rossetti i Turiego Finocchiara
22/11/2018 {czwartek} 18:30
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Film prezentowany w ramach Festiwalu Faito Doc.
Aby podtrzymać tradycję ormiańskiej pieśni liturgicznej, zagrożonej zapomnieniem, dwoje Ormian z diaspory ormiańskiej, Aram oraz Virginia Kerovpyan, wraz z Jarosławem Fretem i międzynarodową grupą aktorów z Teatru ZAR z Wrocławia wybierają się w podróż do miejsc, skąd ta sztuka się wywodzi, do Anatolii. W czasie wyprawy wychodzi na jaw bogactwo unicestwionej kultury i tragiczna historia zgładzonego narodu. Śpiew staje się wtedy źródłem prawdy, życiodajnym powiewem oraz językiem tworzenia.
Turi Finocchiaro jest producentem i reżyserem. Po ukończeniu studiów filmowych we Francji i Belgii, rozpoczął pracę w produkcji audiowizualnej – najpierw filmów fabularnych (Włochy), a następnie dokumentalnych (Belgia). W 1998 roku w Rzymie założył niezależną firmę producencką Impronte Digitali, specjalizującą się w filmach krótkometrażowych i dokumentalnych. W 2004 roku wrócił do Belgii, gdzie wraz z Nathalie Rossetti wyreżyserował kilka filmów, a następnie w roku 2009 wraz z Nathalie Rossetti i Amel Bouzid stworzyli Borak Films. Wspólnie z Rosetti zrealizował m.in. film dokumentalny Yiddish Soul (2006) i musical Yiddish Soul Concert (2006), pokazywane na festiwalach filmowych na całym świecie. Ich film Oltre la legge del Sangue (2008) otrzymał wiele nagród m.in. na Festiwalu Filmowym Astra (Rumunia, 2009) i międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych poświęconych problematyce praw człowieka „One World” (Kosowo, 2009) i FIFDH (Francja, 2010). W 2007 roku stworzyli we Włoszech międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych Faito Doc. Ich najnowszymi dokumentami są Pieśń pamięci (2015) i W miłości jak w życiu (2016).
Nathalie Rossetti jest reżyserką. Po ukończeniu studiów na wydziale DAMS na Uniwersytecie Bolońskim i w szkole teatralnej Orazio Costy we Florencji pracowała w sektorze audiowizualnym we Włoszech i w Belgii jako scenarzystka, twórczyni filmów dokumentalnych i drugi reżyser. Od 2000 roku wraz z mężem Turim Finocchiarem realizują własne filmy dokumentalne, w 2007 roku stworzyli we Włoszech międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych Faito Doc. Nathalie Rossetti jest szczególnie wrażliwa na problemy związane ze sztuką, antropologią i sprawiedliwością.
Tytuł oryginalny: Choeurs en exil
Reżyseria: Nathalie Rossetti i Turi Finocchiaro
Scenariusz: Nathalie Rossetti
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Francja, Polska, Belgia
Rok produkcji: 2015
Zdjęcia: Raphael Van Sitteren, Maël Lagadec, Edouard Valette, Pôl Seïf
Montaż: Rudy Maerten
Producenci: Valerie Dupin, Turi Finocchiaro, Aleksandra Wojtaszek
Język: angielski i francuski
Napisy: polskie
Czas trwania: 75 min
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc
Karnet dzienny
Bilet na pojedynczy seans
Każdego dnia przeglądu pierwszy film poprzedzony jest wprowadzeniem Nathalie Rossetti i Turiego Finocchiara (w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski).