Aktualnie jesteś: Sakura 2024

Please Cry

Spektakl taneczny Megumi Edy i Reiko Yamady | W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji

Spektakl dla widzów od 18 roku życia, na scenie wykorzystywane jest światło stroboskopowe, dym oraz głośna muzyka

czw.–pt.  9–10.05.2024, 21.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 50 minut
W językach japońskim i angielskim

Bilety: 30/40 PLN

Please Cry
mat. artystki

Please Cry nawiązuje do doświadczeń mojej babci z okresu, gdy w czasie II wojny światowej była w Japonii pielęgniarką. Tworząc spektakl, wspominałam chwile, które spędziłam z babcią i próbowałam dociec, w jaki sposób jej doświadczenia wojenne wpłynęły na kształt mojej osobowości. 

Tytuł spektaklu nawiązuje do opowieści o pielęgniarkach, którym pozwolono okazać emocje dopiero w dniu, w którym Japonia przegrała wojnę. Główną ideą Please Cry jest próba zgłębienia – za pośrednictwem mowy ciała i muzyki – wewnętrznych przemian dokonujących się w umysłach kobiet, zmuszonych radzić sobie w sytuacjach na pograniczu życia i śmierci.

Kiedy zastanawiałam się nad historią mojej rodziny i moim pobytem w Berlinie, uświadomiłam sobie, że trauma wojny nie ogranicza się do przeszłości, ale jest trwałym piętnem przekazywanym z pokolenia na pokolenie niczym nieprzerwany łańcuch. Obserwując rozdzierającą serce teraźniejszość – śmierć niewinnych ludzi i ciągłe akty okrucieństwa, szczególnie wobec dzieci – czuję się bezsilna i trudno mi uwierzyć, że możemy zmienić rzeczywistość. Jednak musimy się z nią zmierzyć.

Realizując Please Cry, mam zaszczyt po raz kolejny współpracować z Reiko Yamadą – kompozytorką-wizjonerką, artystką dźwięku. Wspólnie wyruszamy w podróż, podczas której pragniemy rzucić światło na cienie przeszłości, oddać cześć niewypowiedzianym dotąd historiom tych, którzy żyli przed nami, i otworzyć się na przemieniającą moc sztuki w naszym dążeniu do uzdrowienia i odkupienia”.

Megumi Eda

 

Zobacz trailer!

Megumi Eda jest japońską tancerką, performerką i twórczynią filmową. Jej międzynarodowa kariera taneczna rozpoczęła się w Balecie Hamburskim, gdy miała 17 lat. Pracowała dla Holenderskiego Baletu Narodowego i londyńskiego Rambert Dance Company, z którymi występowała na całym świecie. Ściśle współpracowała z choreografami o światowej sławie, takimi jak John Neumeier, Jiri Kylian, William Forsythe, Krzysztof Pastor, Redha Benteifour, Hans van Manen i David Dawson.

W 2004 roku przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie jako członkini-założycielka działała w awangardowym zespole „Armitage Gone! Dance”, współtworząc kilkanaście spektakli oraz stając się muzą Karole Armitage. W 2014 rozpoczęła współpracę z Yoshiko Chumą jako performerka i twórczyni filmowa.  Otrzymała prestiżową nagrodę  Bessie (New York Dance and Performance Awards) w 2004 oraz tytuł jednej z Najlepszych Performerów 2015 roku przyznawany przez magazyn „Dance”. 

Od 2019 roku mieszka w Berlinie. W swojej pracy stara się przesuwać granice artystyczne przez multidyscyplinarne podejście do performansu.

Reiko Yamada jest japońską kompozytorką i artystką dźwiękową, pochodzącą z Hiroszimy. Komponuje utwory koncertowe i tworzy instalacje dźwiękowe. Uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie kompozycji na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Radcliffe Institute for Advanced Study na Uniwersytecie Harvarda. Jej utwory były prezentowane m.in. w The Metropolitan Museum Breuer (Nowy Jork) oraz na festiwalu Sónar (Sónar Festival, Barcelona). Obecnie pracuje w ICFO (Institute for Photonic Sciences) w Barcelonie. W swojej twórczości odnosi się do estetycznej koncepcji niedoskonałości w różnych kontekstach.

Koncepcja/ taniec/ multimedia: Megumi Eda

Kompozycja / dźwięk: Reiko Yamada

czw. 9.05.2024, 21.00

pt. 10.05.2024, 21.00

Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Galeria zdjęć