Płynna droga do działania. Między-wglądy

Warsztaty prowadzone przez Mateja Matejkę

pt.–niedz. 10–19/09/2021
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego
Zapisy do 31 sierpnia

W językach angielskim i polskim

Płynna droga do działania. Między-wglądy
Fot. Karol Jarek

Ostateczne działanie w spektaklu to często owoc długotrwałego procesu przeobrażeń początkowego pomysłu lub intuicji. Może być zarówno przypadkowe, jak i skomponowane z warstw precyzyjnych koncepcji; może być ekskluzywne i szeroko dostępne. Przyjrzymy się uważnie wzajemnym oddziaływaniom „pełnego sprzeczności” procesu twórczego oraz mozaiki twoich osobistych wizji, łącząc je z rygorystyczną fizyczną praktyką performatywną i doświadczeniem spotkania. Warsztaty są wynikiem wieloletnich poszukiwań prowadzonych w Studiu Matejka a zarazem odpowiedzią na parateatralne działania Jerzego Grotowskiego. Praktyka teatralna Mateja Matejki lokuje się na pograniczu performansu i autorefleksji; odnajdywania ludzkiego wymiaru własnej egzystencji w działaniu i eksperymencie. Uczestnicy będą aktywnie badać i testować przejścia od pracy teatralnej do pogłębionego i poszerzonego doświadczenia spotkania, będącego sednem „aktu całkowitego” postulowanego przez Jerzego Grotowskiego.

Ogólnym punktem odniesienia i miejscem skupiającym nasze twórcze poszukiwania będą Między-wglądy (Inter-views), które rozumieć można jako intymne spotkania, umożliwiające wgląd w świat wewnętrzny. Poruszając się między tym, co obiektywne, a tym, co subiektywne, między odczuwaniem i myśleniem, otworzymy się na bogactwo sprzeczności obecne w każdej żywej istocie. Pragniemy dać wszystkim uczestnikom możliwość odnalezienia własnej formy opowiadania historii, wychodzącej od centralnego punktu między-wglądu i do niego powracającej.

Elementy pracy:

  • rytuał środowiska pracy pełnego szacunku i skupienia;
  • budowanie codziennej osobistej praktyki fizycznej;
  • wrażliwość i słuchanie poprzez partnera i grupę (z elementami improwizacji kontaktowej i sztuk walki);
  • obudzenie w sobie intuicyjnego ciała;
  • moc zbiorowej obecności i twórczych improwizacji;
  • odkrywanie na nowo anatomii, otwieranie możliwości fizycznych bez względu na wcześniejsze doświadczenie ruchowe;
  • świadomość i wykorzystanie napięcia mięśniowego oraz ogólnej dynamiki ciała;
  • narzędzia do budowania oryginalnych struktur fizycznych;
  • ćwiczenia nawiązujące do pracy laboratoryjnej Jerzego Grotowskiego;
  • przygoda z nieprzewidywalnymi kompozycjami działań performatywnych.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby z doświadczeniem teatralnym, tanecznym lub performatywnym, ale także tych, którzy chcą rozwijać swoją kreatywność i autorefleksję, wspólnie tworząc i wykorzystując instrumenty ze sfery ruchu i praktyki parateatralnej.

Praca bazuje na 15-letnim doświadczeniu badań nad treningiem aktorskim prowadzonych w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Jako zawodowy aktor-performer, nauczyciel i twórca teatralny, Matej miał okazję uczyć się u mistrzów z wielu krajów, zarówno tych związanych z Instytutem Grotowskiego, jak i z nim niezwiązanych. Trening fizyczny opracowany przez Mateja jest owocem wielu lat praktyki. Jego proste zasady może wykorzystać każdy artysta/performer.

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

Harmonogram dnia

8:30 Rozgrzewka, joga, bieg
9:30 Śniadanie
10:30 Sesja warsztatowa
14:00 Przerwa obiadowa, prace domowe, przygotowania twórcze
17:00 Sesja warsztatowa
20:30 Kolacja
21:30 Sesja kontemplacji, masaż, przygotowania twórcze

Przyjazd do Brzezinki 10 września późnym popołudniem. Wyjazd 19 września wcześnie rano. Wymagane 100% obecności na zajęciach.

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim i polskim. Praca opiera się głównie na słuchaniu i komunikacji ciałem oraz na doświadczeniu intuicyjnym, dlatego też wyjaśnienia słowne będą często ograniczone do minimum.

Sesja robocza odbędzie się w historycznej leśnej bazie Instytutu Grotowskiego w Brzezince, położonej 40 km od Wrocławia. Baza w Brzezince powstała w 1971 roku jako projekt Jerzego Grotowskiego i Teatr Laboratorium. W odrestaurowanych budynkach gospodarczych otoczonych dziesięcioma hektarami lasu znajduje się obecnie sala prezentacji oraz pomieszczenia studyjne i noclegowe.

Niezwykła siła Brzezinki zmusza nas do zachowania ciszy, wzięcia głębokiego oddechu i zadania sobie pytań, na które w gonitwie codziennych zajęć często nie mamy czasu.

Współorganizator: Studio Matejka

Galeria zdjęć