Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Kursy wiodące / Teatr dokumentalny
Wykład Krzysztofa Kopki w ramach OUP
Gość specjalny: Ewa Straburzyńska
19/01/2018 {piątek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa
Wstęp wolny
Ilustrowany fragmentami filmów dokumentalnych wykład poświęcony technologii pracy filmowca dokumentalisty. Jak określa swój temat? W jaki sposób skłania bohaterów filmu do otwarcia się, szczerego opowiedzenia o swoim życiu, ujawnienia intymnych szczegółów? Jak selekcjonuje zebrany materiał?
Krzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. Koriolana uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu 1612 (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W Wydawnictwie słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego Lepsi!. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem Ballady o Zakaczawiu) i scenarzystą (filmy: 80 milionów, Fotograf; seriale Głęboka woda, Komisja morderstw). Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).
Ewa Straburzyńska jest reżyserką i scenarzystką kilkunastu filmów i seriali dokumentalnych. Koncentruje się zazwyczaj na opowiadaniu o – z pozoru mało dramatycznej – codzienności. Taki był choćby serial Złote łany pokazujący życie współczesnej polskiej wsi czy Nieparzyści – serial dokumentalny, którego bohaterami byli klienci trzech biur matrymonialnych mieszczących się we Wrocławiu, Opolu i Lubaniu. Reżyserka była obecna tam, gdzie jej bohaterowie mogli znaleźć wymarzonego partnera, czyli na (organizowanych przez biura) dansingach dla samotnych lub na ich kawiarnianych randkach.