Przesilenia

Wystawa fotografii teatralnej Tobiasza Papuczysa

Wernisaż otworzy performans Kamili Klamut i Bartosza Radziszewskiego „Drobne zadrapania. Ćwiczenia z oddychania”

wt.–pon. 21–27.03.2023
wt. 21.03.2023, 18.00 Wernisaż i performans
pon. 27.03.2023, 18.00 Oprowadzanie autorskie
Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny, aby odwiedzić wystawę w śr., czw., pt., pon. prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do sekretariatu Instytutu.
Kurator: dr Bartosz Radziszewski (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)

Przesilenia
Fot. Tobiasz Papuczys

Bohaterem prezentowanego cyklu jest rozumiany uniwersalnie i abstrakcyjnie człowiek, znajdujący się w fazie przejściowej – w  permanentnym tożsamościowym kryzysie. Ta przejściowość, która interesuje mnie tu najbardziej, może być rozumiana jako stan patologiczny i chorobowy, ale też jako moment kumulacji dużej ilości twórczej i witalnej energii – punkt krytyczny i zwrotny w życiu. Celem wystawy jest pokazanie przy pomocy serii obrazów (formalnie fotograficznie często prześwietlonych i przejaskrawionych) jakości i intensywności człowieka usiłującego się odnaleźć w płynnej, chaotycznej, w jakimś sensie też sztucznie mu narzuconej i pełnej opresji rzeczywistości. Człowieka przeciążonego wysiłkiem, skrajnie psychicznie wyeksploatowanego przez dążenie do osiągnięcia bliżej nieokreślonych norm, w jednej chwili zarazem silnie obecnego, jak i zmarginalizowanego społecznie.
Tobiasz Papuczys

 

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz dwukrotny laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku oraz IX edycji w 2023 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „The Japan Times”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku. Finalista Grand Press Photo 2023.
www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

wt. 21.03.2023, 18.00–20.00
Wernisaż i performans Kamili Klamut i Bartosza Radziszewskiego „Drobne zadrapania. Ćwiczenia z oddychania”

śr.–pt. 22–24.03.2023, 10.00–16.00
pon. 27.03.2023, 10.00–19.00
Zwiedzanie indywidualne

pon. 27.03.2023, 18.00–19.00
Oprowadzanie autorskie w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru

Galeria zdjęć